اپل از چیپست قدرتمند M1 Ultra رونمایی کرد | دیجیاتو

[ad_1]

اپل در جریان رویداد “Peek Performance” یک پردازنده قدرتمند M1 Ultra که در واقع ترکیبی هوشمندانه از این دو است تراشه M1 Max این دستگاه با 114 میلیارد ترانزیستور، 20 هسته پردازشی، 64 هسته گرافیکی، موتور عصبی 32 هسته ای و 128 گیگابایت رم معرفی شد.

تراشه جدید اپل تابع، مصرف انرژی و معماری نسبت به نسل های قبلی ارتقا یافته است.

اپل ادعای این تراشه جدید را دارد 5 نانومتر هشت برابر قدرتمندتر از عملکرد تراشه M1 طبیعی وجود دارد.

در این رویداد، اپل ابعاد تراشه‌های خود را در تصویری نشان داد تا تفاوت‌های آنها را واضح‌تر نشان دهد. این شرکت علاوه بر تغییر ابعاد، معماری توسعه تراشه خود را نیز با هر نسل ارتقا داده است.

ترکیبی هوشمند از دو تراشه M1 Max

تراشه M1 Ultra در واقع ترکیبی از دو تراشه M1 Max است که برای تشکیل یک تراشه واحد ترکیب شده اند.

یکی از ویژگی های تراشه M1 Ultra اپل این است که اولترافیوژن به این ترتیب دو تراشه M1 Max به یکدیگر متصل می شوند و در واقع این معماری باعث می شود که دو تراشه به صورت یک تراشه در نظر گرفته شوند.

رابط UltraFusion پهنای باند با سرعت یکسان 2.5 ترابایت بر ثانیه برای اتصال دو تراشه M1 Max انرژی بسیار کمی مصرف می کند.

این تراشه قدرتمند گنجانده شده است 114 ترانزیستور این می تواند در همان زمان اتفاق بیفتد 8 پخش ویدئو پشتیبانی از کیفیت 8K ProRes قابلیتی که در حال حاضر در هیچ رایانه خانگی دیگری در دسترس نیست.

اپل ادعاهای بزرگی در مورد چیپ بزرگ جدید خود دارد. این شرکت می گوید که عملکرد CPU قوی تری نسبت به سیستم دسکتاپ 16 هسته ای ارائه می دهد. همچنین 100 وات انرژی کمتری مصرف می کند و عملکرد فوق العاده ای دارد.

اپل در مراسم معرفی تراشه جدید خود مانور خوبی انجام داد. در حالی که مک بوک پرو و ​​مک بوک ایر با تراشه M1 معرفی شدند، کوپرتینویی ها توانستند ترکیبی از عملکرد قوی و عمر باتری بهینه را ارائه دهند.

مروری بر ویژگی های کلیدی تراشه M1 Ultra

تراشه جدید اپل 20 هسته و ترکیبی 16 هسته قدرتمند و 4 هسته کم مصرف پردازنده. گرافیک این تراشه 20 هسته ای با قدرت محاسباتی FP32 معادل 21 ترافلاپس می باشد.

تراشه جدید اپل با پشتیبانی 128 گیگابایت رم و بهره ببرید 114 میلیارد ترانزیستور با لیتوگرافی 5 نانومتر این چیپ به دلیل معماریش یکی از کم مصرف ترین تراشه ها است.

این تراشه جدید همچنین مجهز به موارد زیر است: واحد پردازش عصبی 32 هسته ای کارگردان است. در حالی که سایر تراشه های اپل از یک واحد پردازش عصبی 16 هسته ای استفاده می کنند، تراشه جدید از سایر اعضای خانواده در این سری پیشی می گیرد.

موتور عصبی این تراشه جدید، 22 میلیارد عملیات پردازش فقط به موقع یک ثانیه انجام دادن.

تراشه M1 Ultra اپل از H.264 HEVC، ProRes و ProRes Raw پشتیبانی می کند. به گفته اپل، این تراشه برای کارهای ویدئویی بسیار مناسب است و همچنین از 4 موتور رمزگذاری ویدئو، دو موتور رمزگشایی ویدئو و چهار موتور رمزگشایی و کدگذاری ProRes استفاده می کند.

[ad_2]

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما