تصمیم گیری بدون فکر و مشکل | دیجیاتو

[ad_1]

اعتقاد به تئوری‌های توطئه و اعتماد به نفس کاذب، دو موردی است که افرادی که آن را دارند معمولاً بیش از حد فکر می‌کنند و تصمیم‌های عجولانه می‌گیرند.

معمولاً قبل از گرفتن یک تصمیم بزرگ در زندگی، چقدر زمان صرف تحقیق می کنید؟ برای بسیاری از ما، به نظر می رسد که پاسخ “تقریبا هرگز” است. به عنوان مثال، اکثر مردم فقط برای خرید خودرو به دو یا چند نمایندگی مراجعه می کنند. بر اساس مطالعه ای که در مجله مطالعات خدمات پزشکی منتشر شده است، افراد عموماً به جای مشورت با افراد متخصص در زمینه خود و مراجعه به وب سایت ها و مقالات معتبر نوشته شده در این زمینه، تنها از نظرات دوستان و آشنایان استفاده می کنند و آنها را دنبال می کنند. یک دکتر. .

ما حتی قدرت تفکر خود را برای تصمیم گیری های بزرگتر و صرف آن در امور کمتر مهم، دریغ نمی کنیم. بیش از یک پنجم آمریکایی ها زمان بیشتری را صرف برنامه ریزی تعطیلات خود می کنند تا برنامه ریزی برای آینده. البته افرادی هستند که قبل از تصمیم گیری افراطی و خسته کننده، تمام جزئیات یک تصمیم را بررسی می کنند. این می تواند منجر به تفکر بیش از حد شود. اما بسیاری از افراد به سرعت تصمیم گیری می کنند. روانشناسان معتقدند این طرز تفکر و تصمیم گیری نوعی سوگیری شناختی و گرایش به خطاهای فکری است. در این صورت یک اشتباه فکری رخ می دهد زیرا فرد با کمترین مدرک و شواهد تصمیمی عجولانه می گیرد.

در این مطالعه متوجه شدیم که تصمیم گیری عجولانه در واقع تنها بخشی از یک الگوی تفکر و رفتار مستعد خطا است. البته داشتن این الگوها مضر است; افرادی که تصمیمات عجولانه می گیرند، اغلب به جای انتخاب مسیرها و وسایل زندگی مناسب، مسیرهایی را انتخاب می کنند که در نهایت شانس کمی برای موفقیت دارند.

بررسی مدل تصمیم گیری

برای بررسی این موضوع، الگوهای تصمیم گیری بیش از 600 نفر را بررسی کردیم. ما از همان ذهنیت مورد استفاده در این مطالعه استفاده کردیم همانطور که بیشتر مطالعات قبلی در مورد این موضوع با افراد مبتلا به اسکیزوفرنی انجام شده است (قضاوت عجولانه در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی رایج است).

در این بازی بازیکنان با فردی روبرو می شوند که از یکی از دو دریاچه موجود ماهیگیری می کند. بیشتر ماهی های دریاچه اول قرمز و بیشتر ماهی های دریاچه دوم خاکستری بودند. ماهیگیر شروع به ماهیگیری می کند و فقط زمانی متوقف می شود که بازیکن فکر کند می تواند بفهمد از کدام دریاچه ماهیگیری می کند. برخی از بازیکنان مجبور بودند ماهی های زیادی را ببینند تا تصمیم نهایی را بگیرند. اما افرادی که برای تصمیم گیری عجله دارند، فقط یکی دو ماه دیده اند و تصمیم خود را گرفته اند و نظر خود را بیان کرده اند.

همچنین از شرکت کنندگان سؤالاتی پرسیدیم تا درباره الگوهای فکری آنها بیشتر بدانیم. ما دریافتیم که هر چه یک فرد کمتر بر اساس تعداد ماهی ها تصمیم بگیرد، مشکلات بیشتری در انواع اعتقادات، دلایل و تصمیمات او وجود دارد.

به عنوان مثال، تئوری‌های توطئه مانند اشتباه بودن ماموریت آپولو و نرفتن مردم به ماه، به احتمال زیاد توسط افراد عجول باور می‌شوند. آنها همچنین اغلب به پدیده های ماوراء طبیعی و افسانه های پزشکی اعتقاد دارند، مانند این ایده که پزشکان و امدادگران عمداً ارتباط بین امواج تلفن همراه و سرطان را پنهان می کنند.

مشکلات افرادی که در تصمیم گیری عجله دارند

افرادی که تصمیمات عجولانه می گیرند، در مواردی که نیاز به تفکر تحلیلی دارند، بیشتر از کسانی که این کار را نمی کنند، اشتباه می کنند.

در قمار نیز، افراد عجول اغلب دست به انتخاب هایی می زنند که کمتر برنده می شوند. در نتیجه شکست می خورند. به خصوص از آنجایی که این افراد به جای تمرکز بر روی همه نتایج ممکن، بیش از حد بر روی این موضوع تمرکز می کنند که چند بار می توان یک نتیجه را به دست آورد.

عجله در قضاوت نیز مشکلاتی با اعتماد به نفس کاذب ایجاد می کند. در یک آزمون حقوق مدنی ایالات متحده، تصمیم گیرندگان عجولانه نسبت به سایر شرکت کنندگان با تخمین بالایی از دقت پاسخ های خود مطمئن تر بودند. حتی اگر پاسخ آنها اشتباه باشد.

تفاوت در کیفیت تصمیم‌گیری و قضاوت بین افراد عادی و بی‌فکر حتی پس از اینکه تفاوت‌های شخصیتی و هوشی (براساس یک آزمون هوش کلامی) را در ارزیابی خود در نظر گرفتیم، همچنان قابل توجه بود. با توجه به داده های ما، مشاهده می شود که این تمایز که در افراد عجول دیده می شود، فقط به دلیل عجله آنها برای انجام کارشان نیست.

چرا مردم عجله دارند؟

پس دلیل این عجله چیست؟ روانشناسان عمومی معتقدند دو راه برای تفکر وجود دارد. راه اول خودکار است که به سیستم 1 نیز معروف است. در این سیستم ایده ها به راحتی، خیلی سریع و بدون تفکر عمیق به ذهن خطور می کنند و تصمیم می گیرند. راه دوم تفکر، کنترل شده یا سیستم 2 است. این طرز تفکر شامل انجام آگاهی و تحلیل و ارائه دلایل منطقی، هوشمندانه و حساب شده قبل از تصمیم گیری است.

ما چندین نظرسنجی انجام دادیم تا بفهمیم چه تعداد از پاسخ‌دهندگان به صورت خودکار و سریع و چقدر منطقی و تحلیلی بودند. ما دریافته‌ایم که هم گروه‌های پرشتاب و هم گروه‌های بدون عجله به یک اندازه تحت تأثیر سیستم‌های ذهنی خود قرار می‌گیرند. با این حال، در سیستم 2، یعنی تفکر تحلیلی قبل از پاسخ به یک مسئله، افرادی که برای قضاوت عجله دارند از درجه کمتری از تفکر کنترل شده بهره می برند.

این سیستم 2 است که به افراد کمک می کند آلودگی و سوگیری ذهنی ناشی از تفکر سیستم 1 را متعادل کنند. به عبارت دیگر، افرادی که در قضاوت های خود عجول هستند، نتیجه گیری های خود را در نگاه اول بدون پرسش و استدلال می پذیرند. عدم تفکر سیستمی در این افراد نیز دلیل بر باورها و استدلال های نادرست آنهاست.

با عجله با مردم رفتار کنید

خوشبختانه، ممکن است امیدی برای درمان عجله وجود داشته باشد. تحقیقات ما نشان می دهد که استفاده از تمریناتی که سوگیری های ذهنی این افراد را هدف قرار می دهد می تواند به آنها کمک کند منطقی تر فکر کنند. به طور خاص، ما یک نسخه آنلاین خودگام از روش مرتبط با تحقیقات اسکیزوفرنی، به نام آموزش فراشناختی، برای هدف قرار دادن سوگیری های فکری ایجاد کرده ایم. در این تمرین، شرکت کنندگان مستقیماً با اشتباهات و سوگیری های فکری خود مواجه می شوند. به عنوان مثال از شرکت کنندگان می خواهیم در حین تمرین یک پازل را حل کنند و زمانی که به دلیل سوگیری ذهنی خود اشتباه می کنند، بلافاصله اشتباهات را به آنها یادآوری می کنیم تا شرکت کننده نیز گام های اشتباهی بردارد. با مشکلات فکری دیگر این باعث می شود این افراد به تدریج اعتماد به نفس کاذب خود را از دست بدهند.

ما قصد داریم این مطالعه و تحقیق را ادامه دهیم و همچنین بتوانیم مشکلات دیگری را که افراد به دلیل عجله با آن مواجه هستند شناسایی کنیم. علیرغم شیوع این اختلالات شناختی، ما همچنین تعجب می کنیم که آیا پتانسیل بالقوه مفیدی در آنها وجود دارد یا خیر. در این فرآیند قصد داریم به تحقیقات اسکیزوفرنی بازگردیم. در برخی از مطالعات، دو سوم بیماران اسکیزوفرنی مبتلا به توهم، در حل مسائل احتمالی ساده در حین تصمیم گیری عجولانه مشکل دارند. اگر فقط یک پنجم مردم عادی این مشکل را در حل چنین مشکلاتی دارند.

اسکیزوفرنی یک بیماری نسبتاً نادر در انسان است و ارتباط بین تکانشگری و دشواری در قضاوت و تصمیم‌گیری هنوز به طور کامل شناخته نشده است. تحقیقات ما روی جمعیت عمومی این پتانسیل را دارد که به افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کمک کند تا شکاف‌ها را پر کنند. این سوال که آیا قبل از تصمیم گیری در زندگی روزمره خوب فکر کنم یا قلبم را به دریا بیندازم سوالی است متداول و البته مهم. تحقیقات اخیر نشان می دهد که حتی کوچکترین تأمل و جمع آوری اطلاعات و شواهد قبل از تصمیم گیری می تواند از اشتباهات بزرگ در زندگی جلوگیری کند. گاهی اوقات تصمیم گیری های بزرگ مستلزم صرف زمان بیشتری برای فکر کردن قبل از انتخاب است.

[ad_2]

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکورGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاه
تماس با ما