سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری رفتار عجیبی دارد که الگوی آن هنوز ناشناخته است.

[ad_1]

در مطالعات اخیر، محققان مطالعه خاصی را بر روی سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری انجام دادند. با تجزیه و تحلیل 15 سال داده های جمع آوری شده توسط یک تیم بین المللی به رهبری الکسیس آندرس، آنها دریافتند که الگوی شعله ور شدن سیاهچاله بسیار نامنظم است. این یافته ها در مجله Royal Astronomical Society منتشر شد.

ستاره شناسان سالهاست که می دانند سیاهچاله قوسی A به طور مداوم ساطع می کند – به اصطلاح چشمک می زند – و گاهی اوقات میزان تشعشع آن حدود 10 تا 100 برابر بیشتر از حد معمول است. سیاهچاله قوس A، سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری در صورت فلکی “قوس” ظاهر می شود. ستاره شناسان سال هاست که در حال بررسی سیاهچاله هستند. مثلا نصف جایزه نوبل در میدان در سال 2020 فیزیک این متعلق به محققانی بود که سال‌ها تلاش کردند ستارگانی را که به دور سیاه‌چاله می‌چرخند ردیابی کنند.

سیاه چاله ها

مطالعه سیاهچاله مرکزی کهکشان راه شیری

اخیراً یک تیم بین المللی از ستاره شناسان داده های جمع آوری شده را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چنین رفتاری تجزیه و تحلیل کردند. این داده ها بسیار زیاد بود زیرا ماهواره سوئیفت ناسا از سال 2006 هر سه روز یک بار داده ها را از سیاهچاله جمع آوری می کند. داده ها نشان داد که میزان تشعشعات از سال 2006 تا 2008 یکسان بوده است. سپس از سال 2008 تا 2012 این نسبت کاهش یافت و سپس افزایش شدیدی را تجربه کرد.

محققانی که این داده ها را بررسی می کنند قادر به شناسایی یک الگوی منظم نیستند. جاکوب ون اکیدن، استاد دانشگاه آکسفورد در انگلستان گفت: «ما نمی دانیم چگونه، زیرا نتوانسته ایم مدل دقیقی از این تشعشع به دست آوریم. یک فرضیه احتمالی این است که تابش با عبور از ابرهای گازی گاز کاهش می یابد. اما این فقط یک فرضیه است و هیچ مدرکی برای آن وجود ندارد.»

این تحقیق توسط الکسیس آندرس رهبری می شود. در تابستان 2019، او به عنوان دانشجوی کارشناسی به برنامه “ASPIRE” موسسه نجوم Anton Pannekoek در دانشگاه آمستردام پیوست. در این برنامه دانش آموزان مستعد از کشورهای محروم برای یک تابستان دور هم جمع می شوند و روی یک پروژه نجومی کار می کنند. پس از مدرسه تابستانی، آندرس به کشورش بازگشت و دو سال بعد پروژه را بررسی کرد. با وجود محدودیت‌های کرونا، او در این مدت توانست تیم تحقیقاتی بین‌المللی را از راه دور کنترل کند. او از آگوست 2021 از دانشگاه مکزیکوسیتی فارغ التحصیل شده است. ستاره شناسی در حال مطالعه.

ناتالی دگنار، یکی از نویسندگان این مطالعه، از دانشگاه آمستردام، گفت: مجموعه داده بسیار بزرگ بود. بنابراین ما به زمان بیشتری نیاز داریم تا همه آنها را به طور کامل بررسی کنیم. همچنین امیدواریم با تکمیل تحلیل داده ها به نتایج شگفت انگیز و جالبی دست یابیم.» دگنار دارای مدرک دکترای نجوم در دانشگاه است و قصد دارد برای تحقیقات بیشتر به ناسا بپیوندد.

اخترشناسان قصد دارند در سال های آینده به جمع آوری داده ها ادامه دهند تا شواهد کافی برای تعیین الگوی تغییرات تشعشع در سیاهچاله پیدا کنند.

[ad_2]


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم