مجلس خواهان محدودیت های بیشتر است. آیا تولید محتوا در پلتفرم های غیرمجاز ممنوع است؟

[ad_1]

برخی از قانون‌گذاران لایحه‌ای را امضا و اجرا کردند که ظاهراً هدف آن محدود کردن محدودیت‌های همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای بود. اما برخی از نظرات این شبهه را ایجاد کرده است که قانونگذاران در حال انجام اقدامات قانونی علیه سازندگان در شبکه های اجتماعی غیرمجاز مانند یوتیوب و توییتر هستند. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

طرح الحاق بند به قانون ممنوعیت استفاده از دستگاه های گیرنده ماهواره ای در 24 تیرماه سال جاری دریافت و در 26 شهریور ماه به روز رسانی شد. اما با گرم شدن مرزهای طرح حفاظت و با گذشت 6 ماه از اعلام وصول این طرح، اخیرا واکنش های مختلفی در فضای مجازی با آن همراه شده است.

قانون منع استفاده از دستگاه های گیرنده ماهواره ای در سال 1994 تنها استفاده از شبکه های ماهواره ای در اندازه سخت افزار را ممنوع کرده است. با اشاره به این موضوع در مقدمه پیشنهاد، با ابراز نگرانی از حجم گسترده همکاری تبلیغاتی در شبکه های ماهواره ای؛ قانون فعلی در زمینه توسعه نرم افزار و رسیدگی به موضوع پیگرد قانونی در این زمینه دارای کاستی هایی است. لذا در ماده الحاقی پیشنهادی، نمایندگان سعی در پرکردن این خلأ داشتند.

در ضمیمه آمده است که هر کالا، خدمات و اثر هنری ایرانی از طریق شبکه ها، رسانه ها، پلتفرم ها و … قابل دسترسی است. پلتفرم های غیرمجاز ممنوعیت فهرست فصلی (ماهواره یا پهن باند) و 5 تا 7 جریمه توسط کارگروه ماهواره. (حبس، شلاق، جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی) مجرمان تحت تعقیب قرار خواهند گرفت. این مشکل احتمالا مربوط به فیلم ها و محصولات غذایی و غیره است. این به دلیل تعداد زیاد تبلیغات محصولات ایرانی از جمله

به نظر می رسد کارگروه ماهواره ای که وظیفه به روز رسانی لیست را بر عهده دارد، یک نهاد حاکمیتی برای دولت است که نقش کمی دارد. این کارگروه متشکل از نمایندگان سازمان صدا و سیما، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سازمان تبلیغات اسلامی و دادستانی کل کشور است.

طراحی پلاگین ماهواره ای

یکی از مشکلات اصلی این مقاله تفسیرپذیری آن است و با توجه به اشاره به پلتفرم های غیرمجاز، حواشی طرح حفاظتی و مخالفت دولت با فعالیت در یوتیوب و شبکه های اجتماعی فیلتر شده مانند توییتر و تلگرام؛ این سوء ظن عمومی را برانگیخت که تولید محتوا در این پلتفرم های فیلتر شده نیز ممنوع و مجازات خواهد شد.

این نقص در تبصره 7 این مقاله در هر گونه همکاری با شبکه ها، رسانه ها و پلتفرم ها تقویت شده است. موضوع تضمین این قانون و تولید محتوا (مکتوب، تصویری و شنیداری) هر شهروند ایرانی از نوشتن تا تولید و توزیع ممنوع است.

در واقع گفته می شود متخلفان از این قانون با تهیه کنندگی، بازیگری، کارگردانی، فیلمبرداری، صحنه سازی، صداپیشگی، نویسندگی، ساخت موسیقی، تدوین، برنامه نویسی و تبلیغات و موارد مشابه مشمول یکی از موارد زیر خواهند بود. حسب موقعیت به مجازات های درجه 5، 7 ماده 19 و 20 قانون مجازات اسلامی محکوم می شوند. این می تواند شامل همکاری های اخیر بین آهنگسازان و ترانه سراها با خوانندگان خارج از کشور یا حتی نوشتن ویدئو برای برنامه های ماهواره ای و شهروند خبرنگاران باشد. البته اگر دامنه این طرح را به شبکه‌های اجتماعی گسترش دهیم، اوضاع پیچیده‌تر می‌شود و در حالی که ساخت ویدیوهای یوتیوب ممکن است مشمول این جریمه شود، برخی موسسات مانند VOD و شرکت‌های ایرانی هم اکنون به صورت رسمی در یوتیوب و توییتر فعال هستند. و برای آن محتوا تولید می کنند.

طراحی پلاگین ماهواره ای

یکی از مشکلات طرح حفاظت از سوی کارشناسان، تفسیرپذیری آن بود که ادامه فعالیت را برای مردم و مشاغل دشوار می کرد. به نظر می رسد که این مسئله تفسیرپذیری در این طراحی نیز وجود دارد.

اگرچه موضوع مقاله پیشنهادی افرادی هستند که برای شبکه های ماهواره ای محتوا تولید می کنند; با این حال نمایندگان می توانند سعی کنند تولید محتوا را در شبکه های اجتماعی که به این منظور ممنوع شده اند محدود کنند. این گونه تصورات محدودیت زمانی مطرح می شود که امضای افرادی چون رضا تقی پور انوری و سید علی یزدی خواه رئیس و نایب رئیس کمیسیون مشترک مطالعات طرح حفاظت و نصرالله پژمان فر از حامیان سرسخت طرح حفاظت به میان می آید. فعالیت در فضای مجازی دور از ذهن نیست.

طراحی پلاگین ماهواره ای

یکی دیگر از معایب این طرح نبود روش های خاص برای کشف مجرمان است. به طور معمول افرادی که با شبکه های ماهواره ای برای تولید محتوا کار می کنند به صورت ناشناس کار می کنند و ممکن است ابزار مناسبی برای شناسایی دقیق افراد نداشته باشند. این طرح از نظر موافقان چندان موفق به نظر نمی رسد، همانطور که تلاش های نمایندگان مجلس برای از بین بردن ماهواره ها شکست خورده است.

اداره کل قانونگذاری نیز طرح مذکور را قابل اعتراض دانسته و در این خصوص اظهاراتی داشته است. به عنوان مثال، از نظر این دایره، برای رفع هرگونه ابهام، لازم است این اصطلاح در مواد اولیه طرح تعریف شود. همچنین اداره کل نیروی انتظامی بر این باور است که این پروژه نیاز به مطالعات و تحقیقات بیشتر دارد و باید نظر کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی را جویا شد.

طراحی پلاگین ماهواره ای

اداره کل اسناد و بازنگری قوانین نیز در خصوص این طرح قوانین متناقضی را در نظر گرفت و به طرحی که در تصویر بالا می بینید ایراداتی وارد کرد.

در حالی که باید منتظر نظرات کارشناسی و بیشتر درباره این طرح باشیم، به نظر می رسد نمایندگان مجلس در تلاش هستند تا محدودیت های بیشتری را برای گردش آزاد اطلاعات مردم ایجاد کنند.

متن طرح الحاق بند به قانون ممنوعیت استفاده از دستگاه های گیرنده ماهواره ای را می توانید از اینجا دانلود و مشاهده کنید.

[ad_2]


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم