مریخ مدار امید یک طوفان گرد و غبار در این سیاره به مدت دو هفته دیجیاتو ثبت کرد

[ad_1]

مدارگرد مریخ امید امارات متحده عربی توانست طوفان گرد و غبار را در مریخ به مدت دو هفته ردیابی کند. این طوفان های مریخی به سرعت در سراسر سیاره حرکت می کنند و برخی حتی می توانند نیمی از سیاره را پوشش دهند. اکنون با این اطلاعات جمع آوری شده توسط مدار امید، ستاره شناسان می توانند منشاء این طوفان ها را بررسی کنند.

مدار امید زود ژانویه امسال شاهد طوفان گرد و غباری بودیم که به سرعت هزاران کیلومتر گسترش یافت و منطقه ای از مریخ را فرا گرفت. طوفان های گرد و غبار در مریخ می توانند به طور کلی آب و هوای سیاره را مختل کنند و 30 کیلومتر بالای سیاره را پوشش دهند.

این طوفان‌ها به قدری بزرگ هستند که از فضا قابل مشاهده هستند و مریخ را درخشان‌تر نشان می‌دهند و برخی از ستاره‌شناسان آماتور تاکنون از آنها عکس‌برداری کرده‌اند. با مطالعه این طوفان ها، محققان امیدوارند که درک بهتری از خشک شدن مریخ و نحوه شکل گیری آنها به دست آورند. آب از جو خارج می شود مریخ می شود

مدارگرد امید با دوربین با وضوح بالا و طیف سنج مادون قرمز او از خود در میان طوفان فیلم گرفت و رشد و فروپاشی آن را ثبت کرد. مریخ نورد هوپ توانست شرایط ترمودینامیکی سطح مریخ و جو زیرین را ثبت کند و جزئیاتی از توزیع ابرهای غبار، بخار آب و دی اکسید کربن را آشکار کند.

فضاپیمای هوپ در مداری قرار دارد که می تواند چنین اطلاعاتی را برای مدت طولانی در خود نگه دارد. چند دقیقه تا چند روز اندازه گرفتن. مدارگردهای قبلی به دلیل مداری که در آن قرار داشتند این قابلیت را نداشتند و محدود به موقعیت ها و زمان های خاصی بودند.

آغاز و پایان طوفان

این یک طوفان گرد و غبار است 8 دسامبر به سرعت شروع شد سیرتیس مریخ بزرگ را پوشانده بود. این منطقه تاریک که از فضا قابل مشاهده است، از سنگ های بازالتی آتشفشانی تشکیل شده است و تا 1500 کیلومتر بالای خط استوای سیاره امتداد دارد. بخشی از طوفان است دهان هلاس همچنین نیمکره جنوبی را پوشانده بود، با ابرهای بزرگ در بالای منطقه اما گرد و غبار کمی.

تا دی ماه طوفان به طور گسترده ای رشد کرد و 2500 کیلومتر بالای سطح سیاره را پوشاند و به سمت شرق گسترش یافت. در طول این مدت، طوفان مقداری از مرکبات بزرگ را بلعید و کل دهانه هلاس را زیر آب گرفت. داده ها نشان داد که غلظت بالای گرد و غبار در مرکبات و جهنم به سمت شرق امتداد دارد.

ساعت دی ماهابرها شرق سیتریس و شمال هلاس را پوشانده و داده ها نشان می دهد که غلظت گرد و غبار افزایش یافته و چهار هزار کیلومتری شرق سیتریس را فرا گرفته است.

این یک طوفان است 19 ژانویه کوچک شد و به شعاع 1200 کیلومتری رسید و به شمال غربی سیتریس منتقل شد. اما هنوز گرد و غباری در شرق مرکبات وجود داشت و تصاویر نشان می داد که یک سوم مریخ را پوشانده است. تا این طوفان دی ماه کمتر شد و کاملا ناپدید شد.

[ad_2]

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما