نقد فیلم در فضای باز & کار برای یک سینمای متفاوت

[ad_1]

ساخت برخی از انواع فیلم در سینمای ایران بسیار سخت است. سینمای ایران یک سینمای محدود است. در این سینما چیزی به نام ژانر وجود ندارد سینمای ایران سینمای محدودی است. خیلی عصبانی. اکثر فیلم‌های سینمای ایران با ملودرام‌های اجتماعی پرفروش یا کمدی‌های فحشا ختم می‌شوند. به همین دلیل صحبت از ساخت آثار طبقه بندی شده در ژانرهای مختلف بیهوده است.

حتی ژانرهایی که نیاز به امکانات تکنولوژیک زیادی در سینما ندارند در سینمای ایران ارائه نمی شوند. اگر سینمای ایران تا این حد محدود نمی شد، فیلم های زندگی نامه ای بیشتری درباره زندگی شخصیت های برجسته و قهرمانان ملی ساخته می شد. ایران در تاریخ طولانی خود قهرمانان زیادی دارد و زندگی این قهرمانان می تواند نقطه شروع خوبی برای ساخت فیلم های بیوگرافی باشد.

خارج از فیلمخارج از فیلم

در مورد قهرمانان ورزشی ایران هم همینطور است. تاریخ ورزش ایران مملو از چهره هایی است که می توان زندگی آنها را مطالعه کرد و از دل آنها درام های بیوگرافی بی نظیری را بیرون کشید. بهرام توکلی بر اساس زندگی پهلوان تختی جهان فیلم خوش ساختی ساخت که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. در واقع تختی توکلی فتح بابی شد تا دیگر کارگردانان ایرانی نیز به فکر ساخت درام های زندگی نامه ای بر اساس زندگی ورزشکاران باشند. حاصل این تفکر ظاهری مرتضی علی عباس میرزایی است.

فیلم های قبلی علی عباس میرزایی فیلم های خوبی نبودند و در گیشه هم خوب ظاهر نشدند. به نظر می رسد این کارگردان در تلاش است تا به سینمای بدنه بازگردد و فیلمی بسازد که بتواند مخاطب عام سینمای ایران را درگیر خود کند. اگر بیرو در گیشه عملکرد خوبی داشته باشد، می توان به ساخت فیلم های بیشتری در این فضا امیدوار بود. بزرگترین مشکل فیلم بیرو این است که قهرمان آن همه چیز را شامل نمی شود و این شامل بودن باعث می شود که فیلم مورد توجه همه ایرانیان قرار نگیرد. این نوع فیلم ها درباره شخصیت هایی ساخته می شوند که برای همه مردم یک کشور جایگاه ویژه ای دارند. اما بیرانوند بیشتر یک چهره رنگارنگ است تا یک چهره ملی. بنابراین نمی توان او را یک قهرمان ملی برای فیلمبرداری دانست. اگر کارگردانی بخواهد درباره وریا غفوری یا فرهاد مجیدی فیلم بسازد، آیا طرفداران رقیب آنها را ملی پوش می دانستند؟ به هیچ وجه. به همین دلیل است که فیلم علی عباس میرزایی در همان گام اول یعنی در انتخاب موضوع اشتباه می کند.

مشکل دوم که خارج از ساختار اولیه است، انزجار مخاطب هنگام تماشای آن است. با وجود تلاش های عالی علی عباس میرزایی، فیلم در رتبه بسیار پایین تر از نمونه های خارجی سطح اول قرار دارد. به طوری که چند دقیقه بعد از فیلم، بیننده نمی تواند با داستان و قهرمان فیلم ارتباط برقرار کند و باعث می شود فیلم به سطح پایینی از تاثیرگذاری برسد. صحنه های فوتبالی فیلم بیشتر فانتزی و کارتونی است تا واقع گرایانه و این موضوع در نهایت منطق روایت بیرونی را زیر سوال می برد. شجاعت علی عباس میرزایی برای ساخت این نوع فیلم قابل تحسین است، اما مشکل اینجاست که این شجاعت در نهایت خوب از آب درنیامد. اتفاقی که می توان از آن به عنوان یک موفقیت بزرگ در سینمای ایران یاد کرد.

خارج از فیلمخارج از فیلم

شاید مقایسه نمای بیرونی با نمونه های خوب خارجی منصفانه نباشد. اما اگر فیلم با نمونه های خارجی مقایسه نشود، فیلم خوبی نیست. علی عباس میرزایی از بیرون حساب ویژه ای باز کرده است تا این فیلم بتواند نیازهای او را به عنوان کارگردانی که در گیشه پول می گیرد برطرف کند. بیرون یک شروع است. شروع. آغاز ساخت فیلم هایی با نمونه های بسیار کم در سینمای ایران.

اگر علی عباس میرزایی فیلم بهتری می ساخت، شاید بیرو موجی فراگیر بود که سینمای ایران را چند قدم جلوتر می برد. با این حال بیرو در شکل کنونی خود بعید است که موفقیتی برای سینمای ایران به ارمغان بیاورد. ساخت فیلم های متنوع یکی از نیازهای سینمای ایران است. فیلم هایی که می توانند همه مخاطبان سینمای ایران را از طیف های مختلف پوشش دهند. فضای باز و فیلم‌هایی از این دست، اگرچه بسیار ضعیف هستند، اما می‌توانند سیگنالی برای سینمای ایران برای ایجاد تنوع در سینمای ایران باشند.

چهلمین جشنواره فیلم فجر:

[ad_2]

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.