نکاتی که درباره انبار و قفسه انبار باید بدانید

شما می توانید برای صرفه جویی در هزینه ها قفسه بندی پیچ و مهره ای دست دوم خریداری نمایید ولی باید این نکته را به خاطر بسپارید که هر قفسه بندی مخصوص یک محیط طراحی می شود و همچنین کیفیت قفسه ها ممکن است کیفیت اولیه را نداشته باشند و ذخیره سازی شما را دچار چالش نماید. او به عنوان مثال از مرکز خريدي در امام زاده حسن تهران نام برد که سرمايهگذار با افزايش فضاي فروشگاه به 9000 مترمربع قصد داشت که به سودآوري بيشتر دست يابد، ولي پروژه ناکام ماند.علاوه بر اينها حضور کمرنگ توليدکنندگان محصولات با کيفيت به عنوان تامينکننده کالاهاي اين فروشگاهها نيز از دلايل استقبال ضعيف مردم از اين مراکز خريد است.به طوري که اميري ميگويد: در حال حاضر برندهاي داخلي آنقدر باکيفيت نيستند و از سوي ديگر وارد کردن برندهاي خارجي نيز نه تنها به صرفه نيست و موجب افزايش قيمت تمام شده ميشود، بلکه به اصل حمايت از توليدات داخلي هم آسيب ميزند.

كفي class= ۲ – برنامه روبه جلو داشته باشيد: بسياري از فروشگاهها توسط افرادي اداره مي شوند كه آگاهي لازم درمورد كارشان را ندارند. تصویر پانچ بر روی ستون کمابیش به شکل مستطیل نازکی است و بیشتر تولید کنندگان با اندکی تفاوت از این شکل الگو گرفته اند . پانچ ثانوی که بر روی پایه قرار گرفته است به صورت اچ بزرگ انگلیسی (H) است . اما با وجود گذشت بيش از 50 سال هنوز اين فروشگاهها آنچنان که بايد به قدرتي جدي در بازار تبديل نشدهاند و از سوي مشتريان آنچنان جدي نگريسته نميشوند. علاوه بر اين هزينه بالاي ملک، ضعف توليدکنندگان در تامين کالاهاي مورد نياز فروشگاهها و ناآشنايي فعالان به روشهاي نوين فروشگاهداري از ديگر دلايل اصلي شکست تجربه فروشگاههاي رنجيرهاي در ايران است. او که خود نيز از فعالان صنعت خردهفروشي است و تاکنون در راهاندازي فروشگاههاي زيادي مشارکت داشته است به «دنياي اقتصاد» ميگويد: در حال حاضر فروشگاههايي که در انديشه تاسيس چندين شعبه با متراژ بالا در کشور هستند به خاطر بهاي زياد زمين و ملک با مشکل روبهرو يا در نهايت ناچار به جبران هزينهها در فروش اجناس خود ميشوند.آن طور که اين مدرس کارآفريني از وضعيت فروشگاههاي زنجيرهاي روايت ميکند، در کنار مشکل بهاي ملک، هزينههاي جاري اين قبيل فروشگاهها از جمله بهاي حاملهاي انرژي و مالياتهاي دورهاي نيز حتي تا 400 ميليون تومان در ماه برآورد ميشود که تامين اين مقدار درآمد در صنعت خردهفروشي امروز در کشور چندان امکانپذير نيست.

قفسه پيچ و مهره اي

قفسه بندي بيش از 5 دهه از تولد فروشگاههاي زنجيره اي در کشور ميگذرد، اما تاکنون بسياري از آنها همچون «کوروش» به خاطر ضررده بودن و استقبال کم مردم به تعطيلي کشيده شدهاند و به گفته صاحبان اين فروشگاهها چند فروشگاهي که باقي ماندهاند نيز با سود نه چندان قابل توجهي به فعاليت ادامه ميدهند. رنگ قطعات این نوع قفسه بندی با فام طوسی آلکید آمید کوره ای است که با توجه به شرایط آب و هوایی و درخواست مشتری با پوشش رنگ پودر نیز قابل تحویل میباشد. در طراحی و تولید قفسه های انبار توجه به جنس و متریال به کار رفته برای بدنه سازه و سایر اجزا و نحوه جوشکاری و اتصال قطعات مختلف به هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و ارتباط مستقیم با امنیت و مقاومت قفسه دارد. امروزه با فن آوری های نوینی که در آموزش روش انبار داری پدید آمده است با استفاده از نرم افزارهایی به ثبت ورود و یا خروج کالا نظارت دقیقی به عمل می آید.

نبود حمايتهاي دولتي چه در کمک به تامين زمين، چه معافيتهاي مالياتي و چه ارائه تسهيلات راهاندازي بنگاه اقتصادي از ديگر عواملي است که اين فعال اقتصادي در کنار عوامل ريز و درشت ديگر از جمله ضعف تجهيزات نرمافزاري و سختافزاري؛ عملکرد ضعيف شرکتهاي پخش و توزيع و ضعف آموزش کارکنان و فروشندههاي فروشگاههاي زنجيرهاي از آنها به عنوان موانع توسعه صنعت خردهفروشي ياد ميکند. از این نوع قفسهها در فروشگاههای بزرگ استفاده میشود و گاهی ارتفاع آنها تا دو متر نیز میرسد. همچنین یک تابلوی راهنما از کل فروشگاه و قفسهها در آغاز ورودی قرار دهید تا مشتریان آسان تر بتوانند راه خود را برای یافتن محصول مورد نظر خود پیدا کنند. قفسهها به ارائه بهتر محصولات بسیار کمک خواهد و به زیبایی فروشگاه نیز بسیار کمک میکند.

جابجایی آسان نیز یکی دیگر از ویژگی های قفسه مشبک بوده که باعث شده فروشگاه دارانی که به دنبال تنوع دکوراسیون مغازه خود هستند از آن استقبال کنند. اگر شما هم قصد خرید قفسه فروشگاهی را دارید توصیه می کنیم این مقاله را تا آخر دنبال کنید. منظور از قفسه بندی انبار خوب این است که شما برای ایجاد یک انبار اصولی و استاندارد، نیاز به این دارید تا آشنایی اولیه با محصولات قفسه بندی داشته باشید. نقشه فروشگاه خود را برای افراد متخصص تیم ما بفرستید تا تجهیزات مورد نیاز شما را برایتان طراحی کنند. يک مدرس دانشگاه در اين مورد ميگويد: در ايران بيش از 3 ميليون واحد صنفي وجود دارد که ميتوانند اشتغال زايي پايدار و مولدي را ايجاد کنند.

البته با توجه به سهل الوصول بودن راه اندازي واحدهاي خرده فروشي دولت هاي متخلف نيز طي سالهاي گذشته به انواع انحاء فرايند صدور مجوز هاي صنفي براي انواع واحدهاي خرده فروشي را تسهيل کرده اند و نتيجه آنکه فارغ از مراکزي که به عنوان بورس و محل تمرکز واحدهاي توزيعي به صورت تخصصي شاهد هستيم، مي بينيم در بسياري از مناطق شهري و حتي روستايي مي بينيم که واحدهاي هم صنف در کنار هم فعاليت مي کنند. شايد از همين رو است که طي چند سال گذشته مسوولان دولت به ويژه وزارت صنعت، معدن و تجارت بارها برنامههاي مختلفي را براي گسترش فروشگاههاي زنجيرهاي اعلام کردهاند، اما هنوز اين برنامهها به نتيجه نرسيده است. آن طور که رادمرد به «دنياي اقتصاد» ميگويد: حمايتهاي دولت از صنعت خردهفروشي و فعالان اين صنعت چندان قابل توجه نيست؛ بنابرين انگيزه لازم را در سرمايهگذاران به وجود نمي آورد.او البته ميگويد: در حال حاضر اقداماتي براي معافيت مالياتي شرکتهاي موسس فروشگاههاي زنجيرهاي در دست اجرا است و مسوولان سازمان امور مالياتي هم وعدههايي در اين مورد دادهاند و قرار است نظام بانکي نيز از محل اعتبار 300 ميليارد توماني در نظر گرفته شده تسهيلاتي به شرکتهاي متقاضي بدهد.اما آن طور که از اظهارات اين مقام مسوول ميآيد اين وعدهها همچنان براي فعالان بخش خصوصي در حد يک رويا است و به اين زوديها محقق نخواهد شد؛ چه طي چند سال گذشته بارها مسوولان در مورد معافيتهاي مالياتي خبرهاي خوشي را به فعالان اين صنعت دادهاند.

اين امر مديون پديده جهاني شدن، رشد سريع و پايدار اقتصاد هند، تغيير ترکيب کالاهاي مصرفي و ترجيحات مصرفکننده و بويژه افزايش درآمد قابل تصرف بوده است.در سالهاي اخير کشور هند يکي از جذابترين مناطق جهت جذب سرمايهگذاري مستقيم خارجي در فروشگاههاي زنجيرهاي خردهفروشي بوده است. البته در اين ميان فروشگاههاي زنجيرهاي که از پشتوانه دولتي بهره ميبرند، اوضاع بهتري دارند. قفسه های انباری نیز مانند قفسه های فروشگاه انواع مختلف دارند. استفاده از قفسه های دوطرفه موجب بهره وری بیشتری از فضای فروشگاه می شود و با توجه به پایه های مقاوم فلزی که در آنها تعبیه شده، فدرت تحمل وزن بالایی نیز دارند. البته توجه داشته باشيد که براي انتخاب اين نامها بايد بسيار هوشمندانه عمل کنيد. او که خردهفروشي را نه فقط شامل فروشگاههاي زنجيرهاي که شامل «مگامال»ها، «هايپرمارکت»ها و حتي مراکز خريد برميشمارد. آن طور که فعالان عرصه خدمات خردهفروشي ميگويند: عمده دليل پيشرفت کند اين صنعت در ايران بيرغبتي سرمايهگذاران به مشارکت در راهاندازي فروشگاههاي زنجيرهاي كفي قفسه است.

آن طور که گودرزي به «دنياي اقتصاد» ميگويد: شهروند که از حمايت مديريت شهر تهران برخوردار است چندان به ميزان فروش خود فکر نميکند و تنها سعي در تامين اجناس ارزان قيمت دارد.اما با اين حال فعالان صنعت خردهفروشي، موفقيت فروشگاههاي خارجي در ايران را نشانهاي به وجود ظرفيتهاي مناسب براي توسعه اين صنعت ميدانند و به رشد فروشگاههايي که محصولات را با روشهاي مطلوب تر و ارزانتر در اختيار مشتري قرار ميدهند، اميدوارند. دکوراسیون و چیدمان انبار به فاکتورها و عوامل متعددی بستگی دارد که از مهم ترین آنها می توان به استفاده از قفسه بندی مناسب، دقت در انتخاب رنگ قفسه ها و دیوار و پرده و سایر تجهیزات موجود در این محیط، نورپردازی مناسب انبار، خلاقیت در استفاده از وسایل قدیمی برای چیدمان بهتر کالاها و دقت به فضای خالی روی دیوار و سقف اشاره نمود. دکوراسیون MDF ، پارتیشن و …

قفسه فلزی دارای رنگ بندی های متنوعی است که در مکان های مختلف می توان بر اساس دکوراسیون فضای موجود رنگ قفسه را انتخاب کرد. رعایت فاصله قفسه از دیوار و زمین: حتما در قفسه بندی انبار خود به فاصله های میان قفسه از دیوار و زمین توجه لازم را داشته باشید تا هیچ گونه آسیبی به محصولات و کالاهای شما وارد نشود. با توجه به عمق کم پانل ها و دهانه 90 سانتی متری هر یک از طبقات، چیدمان و جا به جایی اقلام قرار گرفته در قفسه بندی مشبک توسط نیروی انسانی انجام میشود. تمامی اتصالات بکار رفته در قفسه بندی درایوین راک از پیچ و مهره است و اولین پالت بر روی زمین چیده میشود. میباشد.هر چه میزان باری که قرار است رویقفسه ها قرار بگیرد، بیشتر باشد.ضخامت صفحه و نبشی انتخابی نیز بیشتر می شود تا میزان تحمل بار قفسه افزایش یابد.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.