چگونه اوکراین می تواند چراغ ها را در حالی که روسیه به منابع برق خود حمله می کند روشن نگه دارد؟

[ad_1]

لطفاً برای حمایت از روزنامه نگاری بررسی فناوری MIT مشترک شوید..

DTEK گفت که نزدیک به یک میلیون نفر در منطقه ماریوپل و کیف به برق دسترسی ندارند.

تشدید حملات این نگرانی را ایجاد کرده است که روسیه ممکن است نیروگاه های هسته ای اضافی و دیگر تاسیسات بزرگ انرژی را هدف قرار دهد.

آدام اشتاین، معاون مدیر نوآوری هسته ای در موسسه Breakthrough می گوید، حمله به سیستم انرژی یک تاکتیک جنگی به ویژه مؤثر است که از طریق حملات به اهداف نسبتاً کوچک آسیب گسترده ای را وارد می کند.

و در میان دمای یخبندان زمستانی این کشور، می تواند اثرات مرگباری داشته باشد. حتی اگر خطوط لوله گاز طبیعی دست نخورده باقی بماند، برای راه اندازی ایستگاه های پمپاژ و کوره ها به برق نیاز است.

بیایید اشتباه نکنیم: تعطیلی نیروگاه های اوکراین باعث مرگ غیرنظامیان می شود. توییت کرد جسی جنکینز، استادیار دانشگاه پرینستون که در مدل سازی انرژی تخصص دارد.

قطع برق می تواند متروها، اتوبوس ها و قطارهایی را که شهروندان برای فرار از آنها استفاده می کنند، خاموش کند. خاموش کردن چراغ ها در پناهگاه ها و بیمارستان ها؛ و غذا و دارو را خراب می کند. همچنین تهدیدی برای قطع ارتباطات، اختلال در برنامه ریزی دولت، تضعیف دفاع نظامی و تضعیف روحیه است.

همگام سازی شبکه ها

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از روز یکشنبه، سطح تشعشعات در نیروگاه هسته‌ای Zaporizhzhia در جنوب شرقی اوکراین در حالت عادی باقی مانده است، اما تنها دو راکتور از شش راکتور در حال کار بودند. خدمه معمولی هنوز هم این تأسیسات را اداره می کنند، اما اکنون آنها این کار را “به دستور فرمانده نیروهای روسی” که کنترل سایت را در دست گرفتند، انجام می دهند. راه های ارتباطی را هم بستند.

اوکراین تنها گزینه های محدودی برای افزایش انعطاف پذیری شبکه برق خود در بحبوحه جنگ دارد. DTEK به سرعت 9 توربین زغال سنگ را هفته گذشته راه اندازی کرد تا توان از دست رفته از نیروگاه هسته ای را جبران کند.

اما ذخایر زغال سنگ و گاز طبیعی این کشور در زمستان امسال کمتر از حد نرمال بود. خطوط تدارکات معمولی، از معادن گرفته تا بنادر، ممکن است محدود شده باشند، در معرض خطر حمله قرار گیرند، یا قبلاً آسیب دیده باشند. به ویژه، DTEK اشاره کرد که خطوط راه آهنی که زغال سنگ را به یک نیروگاه جداگانه در Zaporizhzhia می برد “منفجر شد”.

گئورگ زاخمن، کارشناس ارشد بروگل، یک اندیشکده اقتصادی که بر مشکلات انرژی اوکراین تمرکز دارد، می‌گوید که پر کردن تولید نیروگاه هسته‌ای به سرعت ذخایر را کاهش می‌دهد.

مقامات و مدیران انرژی در کشور بر احتمال دیگری فشار می آورند: ادغام سریع شبکه کشور با سیستم اتحادیه اروپا برای حفظ جریان برق، به ویژه در صورت قطعی ناگهانی یا گسترده تر.

UKRENERGO NPC SE در کیف
دفتر مرکزی شرکت برق اوکراین Ukrenergo در کیف در حال لابی گری برای ادغام شبکه خود با سیستم اتحادیه اروپا است.

پاولو بالاننکو / ALAMY

این تلاش از قبل در حال انجام بود. در سال 2017، اپراتور اصلی انتقال کشور، Ukrenergo، قرارداد اتصال با ENTSO-E، انجمن اروپایی بیش از 40 اپراتور انتقال امضا کرد. با این حال، یکپارچه سازی مستلزم نصب قابلیت های کنترل فرکانس و سایر فن آوری ها، و همچنین آزمایش های امنیتی گسترده سیستم و توافق نامه های پیچیده نظارتی و بازار انرژی برای اطمینان از قابلیت همکاری شبکه است.

زاخمان در تحلیلی در سال گذشته گفت که ادغام کامل همچنین مستلزم افتتاح یا ساخت خطوط انتقال از طریق مجارستان، مولداوی، لهستان، رومانی و اسلواکی است. در مجموع، اینها بیش از پنج گیگاوات برق تولید خواهند کرد که بیش از 10 درصد ظرفیت تولید عادی اوکراین است که از سطح مورد نیاز اتحادیه اروپا و ENTSO-E برای چنین ادغام های فرامرزی بیشتر است.

انتظار می رفت که همه اینها حداقل 600 میلیون یورو هزینه داشته باشد و سال ها طول بکشد.

اکنون امید این است که طرفین بتوانند سیستم‌ها را در «حالت اضطراری»، احتمالاً ظرف چند روز یا چند هفته، همگام‌سازی کنند و برخی از الزامات و توافق‌های معمول را ترک کنند. زاخمن می‌گوید ادغام محدود می‌تواند از خطوطی که اوکراین را به مجارستان و اسلواکی متصل می‌کند، سود ببرد.

رویترز گزارش داد، کادری سیمسون، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا گفت که توافق گسترده ای برای حرکت به جلو “در اسرع وقت” وجود دارد.

با این حال، ممکن است هنوز چالش های فنی و سیاسی مهمی وجود داشته باشد که مانع ادغام شود. اواخر ماه گذشته، ENTSO-E گفت که اپراتورهای انتقال گزینه‌ها را «فوراً» در نظر خواهند گرفت و این تلاش را «موضوع اولویت» قرار خواهند داد. با این حال، در مورد وضعیت فعلی تعهد یا زمان تخمینی را افشا نکرد.

در پاسخ به تحقیق بررسی فناوری MIT، دفتر مطبوعاتی آن گفت که کارشناسان آن در حال بررسی گزینه‌های مختلف هستند و باید ملاحظات فنی، ثبات سیستم، مسائل نظارتی و نگرانی‌های امنیت سایبری را در نظر بگیرند.[ad_2]

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه