چگونه فایزر یک قرص موثر ضد کووید تولید کرد؟

[ad_1]

محققان می‌دانستند که اگر بتوانند آن دهانه را با ماده‌ای شیمیایی پر کنند که به شدت به آن می‌چسبد – نمی‌توانند به این شدت جدا شوند – پروتئاز کار خود را انجام نمی‌دهد و ویروس تکثیر نمی‌شود. لین می‌گوید: «ایجاد یک مهارکننده پروتئاز مانند آسیاب کردن کلید برای قرار دادن یک قفل است. “شما دارویی می خواهید که کاملاً در آن جیب جا شود و آن را غیرقابل استفاده کند.”

در اواسط سال 2020، شیمیدانان، از جمله لین، پیشنهاداتی برای اشکال شیمیایی ارائه کردند که ممکن است کارساز باشد. اما این جایی است که بودجه نامحدود تحقیق و توسعه از شرکت‌های بزرگ در ساخت و آزمایش مواد شیمیایی با عجله است. به گفته این شرکت، فایزر توانسته است در مجموع 800 مولکول را سنتز کند.

پس از شناسایی امیدوارکننده ترین آنها، در سپتامبر 2020 شرکت به سرعت حرکت کرد. در این مرحله، یک شرکت معمولاً در حجم های تولید کوچک برای آزمایش سرمایه گذاری می کند. اما اوون می‌خواست داروی کافی در اختیار داشته باشد تا اگر روی حیوانات مؤثر بود، فوراً یک مطالعه انسانی را آغاز کند. او قمار تسریع تولید را به عهده گرفت.

تا دسامبر 2020، برخی از اولین منابع ترکیب جدید به وایت، نیویورک رسید. همه نگاه ها به واکسن های مدرنا و فایزر که در آن ماه تایید شده بودند بود. اما در آزمایشگاه وایت، او برنامه فایزر را تخلیه می‌کرد تا بتواند به موش‌های آلوده به SARS-CoV-2 داروهای ضد ویروسی داده شود. او می‌گوید: «وقتی فایزر ایمیل زد، من خیلی مشغول بودم، اما ما یک Zoom راه‌اندازی کردیم و آنها را به سر خط انتقال دادیم.

اولین ترکیبی که فایزر امتحان کرد یک حمله بود. دوم، Paxlovid یک موفقیت آشکار بود و مقدار ویروس را در بدن موش ها به میزان هزار یا بیشتر کاهش داد. ظرف یک سال، این دارو مجوز FDA را دریافت کرد.

مقرون به صرفه

ایالات متحده 10 میلیون سیکل paxlovid را به قیمت 5.3 میلیارد دلار خریداری کرد و قیمت آن را حدود 530 دلار برای هر قرص – شش قرص در روز به مدت پنج روز تعیین کرد. ایتالیا، آلمان و بلژیک نیز سفارش دادند. به گفته آلبرت بورلا، مدیر عامل فایزر، قیمت واکسن (حدود 30 دلار در هر دوز) به تعیین هزینه داروی جدید کمک کرد.

برای فایزر، قرص‌های ساده کووید-19 می‌تواند موفقیت دیگری باشد. بولور می‌گوید: «این مجوزی برای کسب درآمد است. آنها می‌توانند تا جایی که می‌توانند به دولت‌ها بفروشند.» «تقاضا از عرضه پیشی خواهد گرفت و این امر در آینده قابل پیش‌بینی خواهد بود».

اما حتی با قیمت حدود 500 دلار برای هر نفر، Paxlovid می تواند یک معامله باشد. اگر اعداد آزمایشی فایزر صحیح باشد، پزشکانی که این دارو را برای بیمارانی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند تجویز می کنند، می توانند به ازای هر 100 نفری که درمان می کنند، حدود یک نفر را نجات دهند. این 50000 دلار برای یک زندگی است. اقتصاددانان پزشکی می گویند که حتی این احتمال وجود دارد که داروها “هزینه منفی” داشته باشند – به این معنی که اگر افراد کافی را از بیمارستان خارج کنند، در هزینه صرفه جویی خواهند کرد، زیرا هر بستری شدن در بیمارستان هزاران دلار هزینه دارد.

یکی از زمینه‌هایی که قرص‌های ضد ویروسی سودمند هستند، بیمه‌نامه در برابر انواع جدید یا حتی ویروس‌های مختلف کرونا است که هنوز کشف نشده‌اند. کووید-19 بارها و بارها دانشمندان را شگفت زده کرده است، به گونه ای جهش می یابد که به آن امکان می دهد سریعتر گسترش یابد و حتی از مصونیت دور شود. برخی از داروهای آنتی بادی که برای درمان کووید-19 مجاز هستند، مانند داروهایی که توسط شرکت بیوتکنولوژی Regeneron فروخته می‌شوند، دیگر بر علیه omicron کار نمی‌کنند.

مفهوم درمان کووید فایزر

نیکو اورتگا

چنین مقاومتی ناشی از تغییر مداوم “جریان” ویروس توسط ویروس است، مولکولی که برای ورود به سلول ها استفاده می کند و توسط واکسن ها و آنتی بادی ها هدف قرار می گیرد. توانایی شکل دادن به ژن اسپایک، در معرض ترین بخش ویروس، احتمالاً یک استراتژی بقای تکاملی است – استراتژی که به کروناویروس ها اجازه می دهد تا با گونه های جدید سازگار شوند و واکنش های ایمنی را دور بزنند. اما محققان فکر نمی کنند که ویروس بتواند راه هایی را برای فرار از Paxlovid به این راحتی ایجاد کند. این به این دلیل است که پروتئاز برای کار خود به قدری دقیق تنظیم شده است که حتی ویروس‌های مرتبط با فاصله دور دارای پروتئازهایی هستند که بسیار شبیه به هم هستند.

آیا ممکن است یک شکل مقاوم به Paxlovid از کووید-19 ظهور کند؟ ممکن است – پروتئاز می تواند برای دور زدن دارو تکامل یابد. اما چنین گونه‌ای ممکن است در تکثیر خود کمتر خوب باشد و احتمالاً زیاد گسترش پیدا نکند. شافر که پایگاه داده ای از سویه های HIV مقاوم به دارو در دانشگاه استنفورد دارد، می گوید: «فکر نمی کنم مقاومت یک نگرانی بزرگ باشد. “تغییر پروتئاز برای ویروس بد است.” او می‌گوید درمانی که فقط پنج روز طول می‌کشد به ویروس زمان زیادی برای ایجاد مقاومت نمی‌دهد.

ماهیت کمتر متغیر ژن پروتئاز – حتی در میان میکروب‌های عموزاده – همچنین به همین دلیل است که داروی فایزر ممکن است در برابر ویروس‌هایی که هنوز با آن‌ها مواجه نشده‌ایم مفید باشد. آزمایش‌های آزمایشگاهی انجام‌شده توسط این شرکت نشان می‌دهد که علاوه بر جلوگیری از رشد SARS-CoV-2 در سلول‌ها، از 12 ویروس دیگر نیز جلوگیری می‌کند. اینها عبارتند از MERS، میکروب خطرناکی که توسط شتر منتشر می شود و یک سوم افراد آلوده را می کشد. ویروس سارس اصلی از سال 2003؛ و تعدادی ویروس کرونا که فقط باعث سرماخوردگی می شوند.

اگرچه Paxlovid در حال حاضر امیدوارکننده ترین ضد ویروس موجود در بازار برای کووید-19 است، بیش از ده ها ضد ویروس جدید در حال حاضر در حال توسعه هستند. نسل بعدی شاید بهتر باشد. این همان چیزی است که در مورد HIV اتفاق افتاد. در حال حاضر داروهای موثر HIV در بازار آنقدر زیاد است که مهارکننده‌های پروتئاز اصلی به درمان خط دوم کاهش یافته است.

قرص های جدیدی برای سایر بیماری های ویروسی نیز ممکن است در راه باشد. در ژوئن 2021، ایالات متحده سرانجام توجه خود را تا حد زیادی به داروهای ضد ویروسی معطوف کرد و اعلام کرد که 3 میلیارد دلار برای تحقیقات عمده برای داروهای نسل بعدی هزینه خواهد کرد. حدود نیمی از این پول برای راه اندازی 8 تا 10 مرکز تحقیقات ضد ویروسی جدید پرداخت می شود که هر یک از آنها روی کووید-19 و میکروب دیگری به انتخاب خود مانند ابولا یا سرماخوردگی کار خواهند کرد.

متیو فریمن، کارشناس ویروس کرونا در دانشکده دانشگاه مریلند می‌گوید: «هدف این است که دفعه بعد که یکی از این تهدیدهای مهم سلامت عمومی مطرح شد، چیزی از قفسه خارج شود – ما در واقع می‌خواهیم چیزهای زیادی داشته باشیم. دارو. متقاضیان صندوق چه کسانی هستند؟ به گفته فریمن، ایده این است که روزی ویروس‌های کرونا را می‌توان با ترکیبی از داروهای ضد ویروسی مشابه «کوکتل‌هایی» که برای کنترل HIV استفاده می‌شود، درمان کرد. او می‌گوید: «این همان ایده است: هر چه تعداد داروها در ترکیب بیشتر باشد، بهتر است. “و شما در برابر ویروس های جهش یافته محافظت می کنید زیرا خلاص شدن از شر دو دارو سخت تر از خلاص شدن از یکی است. من فکر می کنم ما به یک بسته ضد ویروسی نیاز داریم که این ویروس را هدف قرار دهد.”

حتی ممکن است بتوان داروهایی را یافت که تقریباً در برابر هر ویروسی، از جمله داروهایی مانند ابولا و آنفولانزا، مؤثر هستند. فریمن می‌گوید ترکیباتی را یافته است که می‌توانند این کار را با تأثیر بر روی بدن انسان به جای بخش‌هایی از ویروس انجام دهند. او می‌گوید: «ما امیدواریم طیف کاملاً جدیدی از راه‌های هدف قرار دادن ویروس‌ها وجود داشته باشد. ما فقط باید آنها را پیدا کنیم. در گذشته، ما بودجه نداشتیم زیرا هیچ کس اهمیتی نمی داد. فکر می کنم ما فقط سطح را خراش دادیم.”

آنتونیو رگالادو بررسی فناوری MITسردبیر ارشد زیست پزشکی.

[ad_2]

Morgan Bullock

هاردکور الکل ماون. علاقه مند شدید به اینترنت دوست داشتنی توییتر متعصب. دردسر ساز.

Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکورGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاه
تماس با ما