10 زن شجاع در تاریخ که کلیشه ها را شکستند

[ad_1]

نمی توان انکار کرد که اکثر زنان در طول تاریخ از سخت گیری های زیادی رنج برده اند. اما زنانی هم بودند که می توانستند زندگی متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال، در یونان باستان، زنان آتنی زندگی بسیار محدود و کنترل شده ای داشتند، اما زنان اسپارتی می توانستند از آزادی هایی مانند مالکیت زمین و حق طلاق برخوردار شوند.

با این حال، در طول تاریخ، زنانی بوده‌اند که با تسلیم نشدن در برابر خواسته‌های خود و فراتر از انتظارات خود، علیه هنجارها قیام کردند.

در زیر در مورد زنان شجاعی صحبت خواهیم کرد که با سنت مبارزه کردند و به پیروزی رسیدند.

1- کاریان آرتمیس اول: فرمانده نیروی دریایی

ملکه آرتمیس اول یک فرمانروای قوی، شجاع و مصمم در یونان باستان بود که بیشتر به خاطر نقشش در جنگ بین ایرانیان و یونانیان در نبرد سالامیس در سال 480 قبل از میلاد شناخته شد. او یکی از فرماندهان نیروی دریایی ایران بود و با یونانیان جنگید. او در فیلم «300» با بازی ایوا گرین به تصویر کشیده شد.

به گفته منابع، آرتمیس عاقلانه او را در نبرد سالامیس رها کرد، زمانی که خود را در ناوگانی از کشتی ها گرفتار یافت. او برای گمراه کردن دشمنان، کشتی خود را به یکی از کشتی های ایرانی کوبید و این کار را انجام داد. یونانیان که فکر می کردند آرتمیس یکی از آنهاست، به او اجازه عبور دادند.

2- سابیها گوکچن: اولین خلبان زن جنگنده

صبیحه گوکچن یکی از دختر خوانده های مصطفی کمال آتاتورک، اولین رئیس جمهور ترکیه بود. اما این به این دلیل نیست که در این لیست قرار دارد. به دستور پدرش در دانشگاه هوانوردی نظامی ثبت نام کرد و آموزش خلبانی دید.

گوکچه تا آنجا پیش رفت که در سال 1937 اولین خلبان زن جنگنده جهان شد. او در مجموع در 32 عملیات مختلف نظامی شرکت کرد. خاطره او هنوز زنده است زیرا هم یک فرودگاه بین المللی به نام او در استانبول و هم مجسمه مومی او در موزه مادام توسو در پایتخت ترکیه وجود دارد.

3- آنی اوکلی: تیرانداز

آنی اوکلی در خانواده ای فقیر به دنیا آمد، بنابراین او اغلب مسئولیت های مردانه مانند شکار داشت. اوکلی در غرب وحشی بزرگ شد و مهارت های تیراندازی خود را تقویت کرد تا به یک تیرانداز دختر و کابوی افسانه ای تبدیل شود. او در نهایت اولین دختری شد که به شوی غرب وحشی بوفالو بیل کودی پیوست و به شهرت جهانی رسید.

اوکلی زنان دیگر را تشویق کرد تا یاد بگیرند که از سلاح برای دفاع از خود و فرزندانشان استفاده کنند.

4- دونا توبیس: اولین غواص زن

با وجود ممنوعیت خدمت به عنوان غواص زن در نیروی دریایی ایالات متحده، شجاعت و هوشمندی دونا توبیس به عنوان یک متخصص کشتی سازی، مافوق خود را تحت تأثیر قرار داد. او در نهایت خواستار استثنایی برای آموزش مدرسه غواصی خود شد. درخواست او در سال 1975 پذیرفته شد.

توبیس به دلیل زن بودن تحت فشار فزاینده ای قرار داشت، اما او پشتکار داشت و در همان سال به عنوان اولین زن غواص در اعماق دریا در نیروی دریایی ایالات متحده فارغ التحصیل شد. غواصی عمیق به شجاعت زیادی نیاز دارد زیرا خطراتی مانند بیماری های مفصلی، مشکلات تنفسی و نقص تجهیزات را به همراه دارد.

5- ناکانو تاکوکو: سامورایی

ناکانو تاخاکو از یک خانواده با نفوذ سامورایی بود، اما هنجارهای اجتماعی را که زنان را از جنگجویان ماهر باز می داشت، زیر پا گذاشت. او همچنین به زنان و کودکان یاد داد که با شمشیر سنتی ژاپنی ناگیناتا کار کنند.

در طول جنگ بوش در دهه 1860، زنان اجازه شرکت در جنگ را نداشتند، بنابراین تاخاکو آستین‌های خود را بالا زد و شرکت زنان خود را راه‌اندازی کرد و به عهده گرفت. متاسفانه تاکوکو در 21 سالگی در این جنگ جان باخت. تصاویری از تاکوکو وجود دارد که یکی از آنها عکس بالاست.

6. ماری رید و آن بانی: دزد دریایی

ماری رید و همدستش آن بانی دو تن از مشهورترین زنان دزد دریایی در تمام دوران هستند.

بانی بخشی از دوران کودکی خود را در کودکی گذراند، اما بعداً ازدواج کرد و به باهاماهای دزدان دریایی رفت. در آنجا، بانی با ناخدای دزد دریایی به نام کالیکو جک آشنا شد و زندگی گذشته خود را ترک کرد تا به خدمه کشتی خود بپیوندد.

رید بیشتر دوران کودکی خود را با تظاهر به یک مرد در فقر گذراند. او نام خود را مارک رید گذاشت. او در دهه 1710 دزد دریایی شد و سرانجام با ملاقات با دزد دریایی زن دیگر به نام بانی، زنانگی خود را آشکار کرد.

رید و بانی در دوران تصدی خود شهرت وحشتناکی به دست آوردند، اما در نهایت همراه با بقیه خدمه کشتی به دلیل دزدی دریایی دستگیر و مجازات شدند. شهرت رید در نهایت وارد فرهنگ عامه شد، همانطور که پرچم سیاه در Assassin’s Creed نیز وارد شد. بانی در همان بازی در سریال تلویزیونی بادبان های سیاه به تصویر کشیده شده است.

7. کیت وارن: اولین کارآگاه زن

کیت وارت در سال 1856 به آژانس کارآگاه پینکرتون پیوست و زندگی او برای همیشه تغییر کرد. آژانس کارآگاه پینکرتون یک آژانس کارآگاهی خصوصی است که تا به امروز در ایالات متحده ادامه دارد. وارن برای یک آگهی شغلی به آنجا رفته بود و ظاهراً پینکرتون را متقاعد کرده بود که او را به عنوان اولین کارآگاه زن استخدام کند.

وارن به عنوان یک کارآگاه مخفی عالی بود که با همسران و شرکای عاطفی مظنونان اصلی این پرونده عملیاتی را برای جمع آوری شواهد ارزشمند آغاز کرد. او تا آنجا پیش رفت که به دست راست مورد احترام پینکرتون تبدیل شد.

وارن بیشتر به دلیل خنثی کردن سوءقصد به آبراهام لینکلن در قطار شناخته شده است. وارن که در لباس یک افسر پلیس مخفی ظاهر شده بود، از جزئیات نقشه ترور مطلع شد.

گفته می شود که تصویر بالا وارن را نشان می دهد که در پشت میله چادر با لباس مبدل ایستاده است.

8- هدی لمار: بازیگر و مخترع

هدی لامار یکی از با استعدادترین و شناخته شده ترین بازیگران زن دوران کلاسیک هالیوود بود، اما این در مورد او نیست. لامار همچنین یک مخترع است. او به ایجاد یک سیستم ارتباطی مورد استفاده در جنگ جهانی دوم کمک کرد. از این اختراع یک کد نشکن به دست آمد که برای جلوگیری از شنود پیام های مخفی استفاده می شد.

این فناوری به سنگ بنای فناوری های Wi-Fi و GPS تبدیل شده است که این روزها همه ما با آن آشنا هستیم.

9. والنتینا تارشکووا: اولین زن در فضا

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اولین زنی که به فضا رفت چه کسی بود؟ این عنوان متعلق به والنتینا ترشکوا است که در سال 1963 سه روز را در فضا در حال چرخش به دور زمین گذراند. ترشکوا، 26 ساله، آموزش خلبانی سفینه فضایی نداشت، اما یک چترباز آماتور معروف بود. او در سال 1961 برای برنامه فضانوردی داوطلب شد و به دلیل موفقیت در چتربازی پذیرفته شد.

تارشکووا هنوز تنها زنی بود که به تنهایی در فضا خدمت کرد و جوانترین فردی بود که در آن زمان به فضا سفر کرد.

10- خوتولون: جنگجو

خوتولون از نوادگان چنگیز خان در اواسط دهه 1200 به دنیا آمد و راه او را دنبال کرد. زنان مغولستان در آن زمان نبردهای زیادی انجام دادند، اما ختولن نه تنها یک سوارکار عالی بود، بلکه یکی از بهترین کشتی گیرانی بود که مغول ها تا به حال دیده بودند.

در میدان جنگ و کشتی، او اغلب شکست ناپذیر بود. این شخصیت تاریخی در سریال مارکوپولو نتفلیکس به تصویر کشیده شده است.

خرید تا 1.000.000 تومان و پرداخت ماه آینده

[ad_2]


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم