ASMR یا پاسخ اوج حسی اختیاری چیست؟ | دیجیاتو

[ad_1]

پاسخ حسی داوطلبانه (ASMR) یکی از پاسخ های حسی مغز به برخی محرک های صوتی و بصری است که به آزمایش کنندگان خود احساس خوبی می دهد و برخی از افراد این حس را اوج لذت مغز انسان می دانند. در این مقاله قصد داریم این احساس و مسائل مربوط به آن را با ابعاد مختلف بررسی کنیم.

پاسخ حسی اختیاری یا ASMR (که نشان دهنده پاسخ نصف النهار حسی مستقل است) یک شور عجیب و اغلب موقتی در عصر شبکه های اجتماعی اگرچه تقریباً مدت زیادی از کشف آن می گذرد. اما در سال های اخیر در دستور کار قرار گرفته است. به طور خلاصه ASMR نوعی تحریک حسی یا گزگز یا سوفل در سر و بدن است که احساس لذت و آرامش خاصی را در انسان ایجاد می کند. اکنون کانال های زیادی در یوتیوب و همچنین بسیاری از برنامه های کاربردی خاص ASMR وجود دارد که ارائه دهندگان محتوای آنها سعی می کنند با گوش دادن یا تماشای این محتوا این حس سوزن سوزن شدن دلپذیر را به بیننده القا کنند.

برای احساس ASMR، باید شخصی را همراه خود داشته باشید که با ایجاد صداهای خاص یا انجام حرکات خاص، این احساس را ایجاد کند. ASMR فواید زیادی دارد که یکی از آنها کاهش استرس است، اما ممکن است همه افراد به دلیل عواملی که در ادامه به آنها می پردازیم، چنین احساسی را تجربه نکنند.

در این مقاله که بر اساس اطلاعات به دست آمده از مصاحبه های مختلف با متخصصان در زمینه ASMR نوشته شده است، می خواهیم ببینیم ASMR چیست، چگونه ایجاد می شود، چرا برخی افراد آن را احساس نمی کنند و تاثیرات آن بر بدن می باشد. ?

ASMR چیست؟

ASMR

همانطور که قبلاً گفتیم، کلمه ASMR مخفف پاسخ محرک حسی ارادی است. البته این حس به عنوان سوزن سوزن شدن نیز شناخته می شود و در اثر فرکانس های صوتی و اجسام بصری ایجاد می شود.

اگرچه ASMR به طور کلی یک پدیده جدید است. اما روانشناس و رئیس گروه مشاوره ولینگتون، دکتر. به گفته دیوید راکوفسکی، حدود 15 سال از این کشف می گذرد. با این حال، تحقیقات در این مورد در سال های اخیر آغاز شده است.

در مورد تعریف ASMR باید بگوییم که هنوز تعریف کاملاً روشن یا توافق شده ای برای این پدیده وجود ندارد. مهمتر از آن، از نظر بیولوژیکی، تکاملی، حسی یا روانشناختی مشخص نیست که چرا بسیاری از افراد هنگام قرار گرفتن در معرض قرار می گیرند. محرک ها یا منابع حسی سنتی تایید می کنند که در حضور آنها احساس خوشایندی ایجاد می شود. این احساس در تمام موارد گزارش شده دارای ویژگی های یکسانی است.

بر اساس نتایج اولین تحقیق مهم در این زمینه، که در سال 2018 در دانشگاه شفیلد انگلستان انجام شد، احساس سوزن سوزن شدن ایجاد شده توسط پدیده ASMR در مغز، احساس گرم و لذت بخشی است که ابتدا شروع می شود. در تمام بدن پخش می شود. برخی افراد این احساس را به ارگاسم می آورند مغز مقایسه کردم؛ با این حال، داده های حاصل از تحقیقات در مورد ASMR نشان می دهد که چنین احساسی ذاتاً جنسی نیست.

دلیل ایجاد ASMR چیست و چگونه باید ایجاد شود؟

نحوه درک ASMR

همانطور که گفتیم فرکانس های صوتی در هر فردی چنین احساسی ایجاد نمی کند و نوع این احساس در افراد مختلف متفاوت است. حتی منشأ این احساس در افراد مختلف متفاوت است و افرادی که چنین حسی را تجربه می کنند با شنیدن صداهای مختلف با توجه به خود آن را احساس می کنند. برخی از افراد با شنیدن صدای خش خش این احساس را دارند. برخی با شنیدن صدای آب، برخی با شنیدن صدای موج.

به گفته راکوفسکی، منشأ این احساس در انسان به شخصیت آنها و همچنین محیط اطراف آنها مربوط می شود (برخی افراد ممکن است صداهای دریافت کننده ASMR را در محیط اطراف خود نداشته باشند).

به گفته وی، عوامل شخصیتی باعث می شود افرادی که می خواهند ASMR را تجربه کنند، احساس متفاوتی با یکدیگر داشته باشند و اگر اینطور نیست، در مورد افرادی که به طور کامل آن هیجان و اثرات آن را تجربه می کنند، همینطور است. .

به گفته وی، علل ایجاد احساس ASMR در آینده مورد بحث قرار خواهد گرفت. البته تفاوت این احساس در افراد با شخصیت های متفاوت موضوعی کاملاً مشخص و اثبات شده است. علل چنین احساسی ترکیبی از علل بیولوژیکی و علل مربوط به ویژگی های ذاتی ذاتی هر فرد است.

همچنین می‌تواند نشان دهد که چگونه این ویژگی‌ها تحت تأثیر محیطی قرار می‌گیرند که فرد در آن بزرگ شده است و چگونه محیطی که فرد در آن زندگی می‌کند به چنین ویژگی‌هایی پاسخ می‌دهد (ویژگی‌هایی که به عنوان ویژگی‌های شخصیتی شناخته می‌شوند که در طول زمان رشد می‌کنند و پایدار می‌شوند). یک احساس

با پیوستن به این دیدگاه، بنیانگذار https://asmruniversity.com/، دکتر. کریگ ریچارد معتقد است که هنوز مشخص نیست که چرا کسانی که ASMR را تجربه می کنند با کسانی که تجربه نمی کنند متفاوت هستند.

اگرچه ریچارد فکر می کند که این ممکن است دلیل باشد. اکسی توسین شیمیایی (افزایش انقباض عضلانی) مغز است (همچنین به عنوان هورمون عشق شناخته می شود)، که احساس آرامش و راحتی را برمی انگیزد و در طول احساس ASMR تحریک می شود.

ریچارد در مصاحبه ای اعتراف کرد که همه افراد ASMR را تجربه نمی کنند. این ممکن است به دلیل عوامل محیطی پیچیده مانند تأثیرات فرهنگی، وضعیت روانی فعلی فرد و انتظارات متفاوت چنین افرادی باشد.

به گفته وی، این ممکن است حتی به دلایل ساده زیستی باشد. به عنوان مثال، ژن های مربوط به اکسی توسین ممکن است در افرادی که ASMR را تجربه می کنند و از آن لذت می برند متفاوت باشد.

محققان دانشگاه شفیلد هیچ تفاوتی بین افراد مبتلا به ASMR و کسانی که آن را احساس نمی کردند، پیدا نکردند و فقط اشاره کردند که تفاوت آشکاری بین این دو گروه وجود دارد.

لورا وستکات، هنرمند ASMR که اپلیکیشنی به نام Aura را برای ایجاد احساس ASMR در مردم طراحی و ایجاد کرد، همچنین اذعان کرد که افرادی که ASMR را تجربه می کنند متفاوت هستند. به گفته وی، اگر فردی بتواند لرزش خفیفی را در بدن خود احساس کند، ممکن است ASMR و سوزن سوزن شدن در مغز خود را نیز تجربه کند.

اگر فرد نتواند این احساس را تجربه کند، ممکن است به اندازه کافی به صداهای مزاحم حساس نباشد تا این احساس را ایجاد کند. اما حتی چنین افرادی می توانند با کمی تمرکز بر فرکانس های صوتی صداهایی که می شنوند، به تدریج این واکنش حسی را در سر خود احساس کنند.

وسکات که به عنوان یک خواننده سنتی آموزش دیده است، می تواند به جای استفاده از روش های معمول ASMR مانند استفاده از یک بسته چیپس برای ایجاد صدا، حس تعلق متفاوتی را برای هر فرد ایجاد کند. او می‌گوید وقتی می‌شنود که کسی روی میکروفون زمزمه می‌کند، ASMR را ملموس‌تر احساس می‌کند و با آن صدا احساس می‌کند کسی در گوشش زمزمه می‌کند. وقتی او سعی می‌کند با صدایش به مردم حس ASMR را بدهد، می‌خواهد کسانی که صدای او را می‌شنوند با تمام وجود آن را بپذیرند.

درایورهای ASMR

درایورهای ASMR

صداهای مختلفی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد احساس ASMR در افراد شود. با این حال، صداهایی که می تواند این احساس را در مردم ایجاد کند، باید توسط شخصی غیر از خودشان ساخته شود. تولید این صداها باید به گونه ای باشد که حس صمیمیت را در شنونده ایجاد کند.

انزوا و فاصله بین افراد در دنیای دیجیتال باعث شده است که وقتی به چیزی واکنش نشان می دهیم، ASMR را به شکلی کاملا جدید و کاملا طبیعی احساس کنیم. شکی نیست که شما به شخص دیگری نیاز دارید که ASMR را در درون شما احساس کند و نمی توانید با قلقلک دادن خود این احساس را ایجاد کنید.

برخی از کارشناسان معتقدند روش هایی که برای ایجاد حس ASMR استفاده می شود باید شنیداری و دیداری باشد تا شدت این حس افزایش یابد. علاوه بر عامل خوشایندی که حواس افراد را پرت می کند و انتظار راحتی و آسایش را دارد، می تواند باعث ایجاد ASMR در انسان نیز شود. ترکیبی از محرک های شنیداری و بینایی نیز می تواند حس ASMR را در افراد بهبود بخشد.

شناخته شده ترین محرک های این حس شامل زمزمه کردن، خوردن، چین و چروک کردن، شستن، خراشیدن و بی احترامی است. سایر محرک های این احساس عبارتند از:

 • بریدن
 • جویدن
 • مخلوط
 • خرد کردن
 • ارتباط چشمی
 • بازی کردن، شانه کردن یا حالت دادن به موها
 • الگوهای نوری مختلف
 • ماساژ دادن
 • مخلوط کردن رنگ ها
 • به یک موضوع توجه کنید
 • به پشت وسایلی مانند مسواک، لیوان پلاستیکی و کنترل از راه دور ضربه بزنید.
 • تماشای تمرکز شخصی روی انجام کاری
 • او در حال نوشتن است
 • بازی و ورز دادن با خمیر اسلایم
 • انفجار کیسه های پلاستیکی یا موارد مشابه
 • نگاه کردن به رنگ های متضاد
 • حرکات ملایم
 • صدای واضح برخی افراد
 • کاغذ تاشو
 • شکستن غذا و اشیاء ترد
 • به دنبال معلمی باشید که یک موضوع را با جزئیات و عمیق توضیح دهد.

به طور کلی هر صدایی که حس صمیمیت را در افراد ایجاد کند (مانند صدای حیوانات) می تواند منجر به احساس ASMR در افراد شود.

در آزمایشی با 20000 شرکت‌کننده، تأثیر محرک‌های مختلف بر حس مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که صدای آب و زمزمه‌ها محرک‌ترین عوامل برای ASMR هستند (این دو عامل برای 34 درصد از شرکت‌کنندگان محرک بودند). .

محققان در تلاشند تا در مورد پاسخ حسی ارادی در آینده بیشتر بیاموزند. به عنوان مثال، برای درک اینکه در شبکه عصبی انسان چه اتفاقی می افتد که فرآیند این احساس در سر شروع می شود؟ چه جمعیتی از جهان ASMR را تجربه می کنند؟ آیا ایجاد چنین احساسی در سر می تواند اثرات درمانی داشته باشد یا خیر؟

اثرات ASMR بر مغز و بدن افراد

اثرات ASMR بر مغز و بدن

شما در حال تجربه این حس هستید، آرام می گیرید و اگر بخواهیم کمی این حس را توضیح دهیم باید بگوییم که شبیه حسی است که با یک ماساژ سبک روی سر خود به دست می آورید. تجربه چنین احساسی بدون دست زدن به سر، قطعا حس خوبی است. افرادی که ASMR را تجربه کرده اند اعتراف کرده اند که با تجربه این احساس نه تنها آرام می شوند، بلکه بهتر می خوابند و بهتر با مشکلاتی مانند موارد زیر کنار می آیند. بیماری بی خوابی، عصبانی شدن و استرس و اضطراب روبرو شدن.

تلاش برای تجربه ASMR

موسیقی گوش کنید

راه های زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند این تجربه را به دست آورید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای یافتن آرامش، رهایی از استرس و اضطراب آن را امتحان کنید، برخی از این روش ها به شرح زیر است:

محرک مناسب را پیدا کنید

اگر هنوز این احساس را تجربه نکرده اید و می خواهید آن را تجربه کنید، ابتدا باید ببینید چه چیزی می تواند شما را برای رسیدن به این حالت ترغیب کند، همانطور که گفتیم محرک ها برای هر فردی متفاوت است و خود افراد باید محرک مناسب را کشف کنند. کردن.

تنهایی با خودت

اگرچه ممکن است برای تجربه ASMR به شخص دیگری نیاز داشته باشید، اما می توانید این احساس را با جدا شدن از خود و ماساژ دادن آرام بخش های خاصی از بدن مانند دست ها یا انگشتان ایجاد کنید.

ویدیوهای ASMR را تماشا کنید

با یک جستجوی ساده در اینترنت، ویدیوهای زیادی را مشاهده خواهید کرد که طیف گسترده ای از محرک ها، صداها و نشانه هایی را که برای دستیابی به آن احساس مفید هستند، فهرست می کنند. همچنین کانال های یوتیوب زیادی با این موضوع با میلیون ها دنبال کننده وجود دارد. در حال حاضر 13 میلیون ویدیو در مورد این موضوع وجود دارد یوتیوب آپلود شد. بسیاری از ناشران این ویدئوها خود ASMR را تجربه کرده اند. بنابراین این ویدیوها می توانند راهنمای خوبی برای موفقیت در تجربه این احساس باشند.

جالب است بدانید که برخی از این ویدیوها در فضای مجازی منتشر شده و میلیون ها بازدید داشته است. برای ضبط این ویدئوها از میکروفون های باکیفیت استفاده شد تا تمامی صداهای کوچک مانند صدای حرکات دهان یا حتی حرکت انگشتان با وضوح بالا ضبط شود و در نهایت ASMR را در انسان به بهترین شکل ممکن شبیه سازی کند.

با هدفون به موسیقی گوش دهید

گوش دادن به موسیقی با هدفون با کیفیت و تماشای فیلم در حین گوش دادن به موسیقی نیز می تواند به شما در تجربه این حس کمک کند.

ASMR را با حواس مشابه اشتباه نگیرید

برخی از افراد احساسات و برانگیختگی جنسی در بدن خود را با احساس ASMR اشتباه می گیرند. اما همانطور که گفتیم، چنین احساسی ماهیت جنسی ندارد. از سوی دیگر، افرادی هستند که واقعا ASMR را تجربه کرده اند. اما آنها خجالت می‌کشند که بگویند چنین احساسی از نظر جنسی تحریک‌کننده است، زیرا از ابراز آن توسط دیگران می‌ترسند و حتی ممکن است به خاطر داشتن چنین احساسی به آنها احساس گناه کنند.

مطالعات همچنین نشان داده است که برخی از افرادی که واقعاً این احساس را تجربه می کنند، فکر نمی کنند که احساس بسیار خوبی را تجربه می کنند، بلکه فقط فکر می کنند که احساس عجیبی دارند. بنابراین این افراد از نظر روانی احساسات خاصی ندارند و متوجه نمی شوند که در حال تجربه ارگاسم هستند.

آیا شما ASMR را تجربه کرده اید یا فکر می کنید احساس مشابهی داشته اید؟ به نظر شما چنین احساسی غیر قابل وصف است؟ اگر پاسخ این دو سوال یا یکی از آنها مثبت است، تجربیات و احساسات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

[ad_2]

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکورGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاه
تماس با ما