Batman Arkham City را بررسی کنید – بهترین بازی ابرقهرمانی!

[ad_1]

بازی های ابرقهرمانی این روزها در وضعیت خوبی قرار دارند. ژانر بازی های ابرقهرمانی بار دیگر به لطف پلی استیشن و اینسومنیاک و مرد عنکبوتی مارول روزهای خوبی را سپری می کند. آخرین عنوان ابرقهرمانی که منتشر شد، نگهبانان کهکشان مارول بود که بسیاری این بازی را در سال 2021 غافلگیرکننده می‌دانستند. اما قبل از آن مطالعه ای منتشر شد که به نوعی بازی های ابرقهرمانی را تعریف می کرد. Batman Arkham City توسط RockSteady Studios عصر جدیدی را آغاز کرد. Arkham City نه تنها بهترین عنوان ابرقهرمانی بازی است، بلکه یکی از بهترین اقتباس‌های بتمن است.

بیایید به روزهای قبل از Batman Arkham Asylum برگردیم. در دهه 2000 می توان در مورد Spiderman 2 صحبت کرد، یکی از بهترین تجربیات ابرقهرمانی آن دوره، ساخته شده توسط استودیوی Teryarch. در آن زمان بسیاری از بازی های ابرقهرمانی به عنوان عناوین سرگرم کننده تلقی می شدند و اعتقاد بر این بود که پس از مدتی این بازی ها تکرار و فراموش می شوند. در سال 2009 بود که استودیوی ناشناس Rocksteady نشان داد که بازی های ابرقهرمانی چیزهای بیشتری برای گفتن دارند. Arkham Asylum فرمول جدیدی برای این ژانر ارائه کرده است.

در کل سری Arkham یکی از معدود بازی های گروه خود است که عنوان بدی ندارد. حتی زیرنویس Arkham Origins با گذشت زمان بین طرفداران محبوب شد. البته خیلی ها از Arkham Knight انتظارات زیادی داشتند. اگرچه این بازی از کیفیت بالایی برخوردار است، اما ویژگی های مثبت Arkham City سعی کرد فراتر از انتظارات Rocksteady باشد. پس چرا شهر آرکام تا این حد موفق بوده است؟ در این مقاله به ویژگی های این نسخه از فرنچایز بازی بتمن می پردازیم و خواهیم دید که چرا Arkham City می تواند ادعا کند که بهترین بازی ابرقهرمانی تمام دوران است:

فرمول موفق Rocksteady


Rocksteady فرمول جدیدی برای بازی های ابرقهرمانی ایجاد کرده است. آنها با Arkham Asylum ثابت کردند که عناوین ابرقهرمانی فقط به معنای تجربه یک رویداد از منظر ابرقهرمانی نیستند. آنها داستانی معنادار را تعریف کردند و به بازیکنان یک تجربه عالی از شوالیه تاریکی دادند. بسیاری نیز Rockstead را به دلیل توسعه ژانر ابرقهرمانی تحسین کردند، اما استودیو نشان داد که می تواند بیش از این کار کند.

Rocksteady فرمول پیشنهادی را توسعه داد و توانست یک سکانس خارق العاده ایجاد کند. در همه انواع سرگرمی این عقیده وجود دارد که جذب ادامه یک کار موفق یکی از سخت ترین کارهاست. چه در فیلم‌ها و چه در بازی‌های ویدیویی، بازی‌های زیادی وجود داشتند که کار فوق‌العاده‌ای داشتند اما دنباله بدی داشتند. اما Arkham City و Rocksteady نه تنها یک دنباله خوب ساختند، بلکه شاید حتی بازیکن Arkham Asylum را بهتر کردند.

Rocksteady قصد نداشت یک نمایش کامل از بتمن بسازد. هدف آنها بیش از این بود. Rocksteady می خواست با این بازی داستان خاصی تعریف کند. آنها می خواستند یک داستان منحصر به فرد در مورد بتمن تعریف کنند. بهترین کاری که انجام شد یکی از ویژگی هایی که شهر Arkham را از دیگر بازی های ابرقهرمانی متمایز می کند، دنیای عمیق و درک خاص شخصیت های بتمن، با عناصر روانی و روایت های جذاب است. حتی می توان گفت این عنوان با دیگر بازی های بتمن فاصله زیادی دارد.

خاطره انگیزترین و بهترین داستان های بتمن، چه در قالب کتاب های مصور و چه در قالب فیلم، آن هایی بودند که روایت و محتوای خاصی را در مسیری منحصر به فرد قرار می دادند. آثاری که سعی می کنند اقتباسی به نظر نرسند و اثری مشابه آثار قبلی خلق نکنند. نکته ای که در داستان شهر آرکام نیز مشاهده شده است. سه گانه کریستوفر نولان، “اگر واقعاً وجود داشت، شهر گاتهام چگونه به نظر می رسید؟” به سوال می پردازد اما Rocksteady از Arkham City گفت: “اگر گاتهام بدترین کابوس بشریت بود چه؟” او فکر می کند.

کابوس گاتهام با فضایی خارق العاده


همانطور که از نامش پیداست، Rocksteady با شهر Arkham تمرکز زیادی روی Gotham City دارد. Arkham City اولین تجربه جهان باز بتمن در دنیای بازی های ویدیویی بود. اگرچه دنیای بازی چندان سازنده نیست، اما فضای ایجاد شده توسط Rockstead یکی از ویژگی های مثبت بازی است. Rocksteady Gotham دقیقا همان شهری است که از کمیک ها یا فیلم ها و انیمیشن های تیم برتون به یاد داریم.

البته این تنها دنیای بازی نیست که به جو بازی کمک می کند. داستان آرکام سیتی بسیار درخشان نوشته شده است. آنها به همراه جوکر فضای سنگین و خاصی را برای بتمن و بروس وین ایجاد می کنند. Rocksteady ممکن است یکی از بهترین توصیفات را از دوگانگی بروس وین و بتمن ارائه کرده باشد. علاوه بر این Rockstead از شخصیت های دنیای بتمن به درستی و به همان میزان استفاده می کند. همگی دستمزد خوبی دارند و نقش خوبی در داستان بازی دارند.

البته صدای شخصیت ها هم در داستان تاثیر زیادی دارد. کوین کانروی صداپیشه بتمن نیز در بسیاری از انیمیشن ها صداپیشگی بتمن را بر عهده داشت. صداپیشه آرکام سیتی بدون شک مارک همیل در نقش جوکر است. این دوتایی که سابقه طولانی در صداگذاری این دو شخصیت دارند، بدون شک به روایت بازی بسیار افزودند. داستان Arkham City قبل از هر چیز در مورد بتمن و جوکر است. البته تقریباً تمام داستان‌های بزرگ گاتهام به جنگ بین این دو ختم می‌شود، اما تأثیر کانروی و همیل غیرقابل انکار است.

به طور کلی، برداشت Rocksteady از بتمن و گاتهام بسیار هیجان انگیز و وحشتناک است. فضای فوق العاده ای ایجاد کردند. شخصیت جوکر تأثیر مستقیمی بر شهر گاتهام دارد و بتمن باید با نفوذ او مقابله کند. این پیوند بین شخصیت ها و گاتهام یکی از مواردی است که شهر Arkham را از دیگر بازی های ابرقهرمانی متمایز می کند.

Rocksteady به نبرد جوکر و بتمن اعتماد ندارد. آنها شخصیت های بتمن زیادی را به خط داستانی شهر Arkham اضافه می کنند تا ارزش داستان بازی را بیافزایند. از دوستان بتمن مانند کاتومن گرفته تا کمانچه هایی مانند هارلی کوین. شخصیت های خاطره انگیزی که در داستان نقش آفرینی می کنند و عنوان Arkham City را ارزشمند می کنند.

Arkham City – شروعی جدید برای بازی های ابرقهرمانی


شهر Arkham تأثیر زیادی در ژانر ابرقهرمانی داشت. سیستم کمپین اسپایدرمن Insmaniac را به خاطر بیاورید. بسیاری از اصول مبارزه این بازی از سری Arkham الهام گرفته شده است. مبارزات Arkham Asylum برداشت جدیدی از بازی های ابرقهرمانی بود. سیستم در Arkham City تکامل یافت و نیازی به بهبود در Arkham Knight وجود نداشت. بسیاری بر این باورند که اگر تغییری در Arkham Knight ایجاد شود، به فرمول عالی Arkham City آسیب می رساند.

اتفاق دیگری که با Arkham City به سری بازی های بتمن راه پیدا کرد، اضافه شدن عناصر مخفی کاری بود. البته این بازی همچنان در مقابل Splinter Cell و Assassin’s Creed نقاط ضعف خود را داشت، اما همچنان حرکت مثبتی برای بازی های ابرقهرمانی بود. بازیکنان می توانند از بتمن برای ترساندن دشمنان استفاده کنند. باز هم نکته ای که ارتباط مستقیمی با بتمن دارد و تجربه بازی در نقش شوالیه تاریکی را جذاب می کند.

همچنین کاوش و یافتن سرنخ ها از نکات جالب سریال آرکام است. یکی از معروف ترین کمیک های بتمن Detective نام دارد که در آن شوالیه تاریکی یک کارآگاه تمام عیار است. بسیاری بر این باور بودند که تصویر کارآگاهی بتمن در فیلم ها به درستی مدیریت نشده است. بسیاری بر این باورند که ساختار بازی ویدیویی بهترین مکان برای اجرای سیستم کاوش برای شخصیت بتمن است. سری Arkham دارای اسرار بسیاری است که به بتمن اجازه می دهد تا با ابزارها و خلاقیت بازیکن راه حلی برای سرنخ ها پیدا کند.

همانطور که گفتیم Arkham City اولین بازی جهان باز بتمن بود. این یک قدم بزرگ برای Rocksteady بود. ساختار یک بازی جهان باز شبیه به تصور این است که بازیکن در کنار یک بازی داستانی خطی قرار دارد. 9 مرحله فرعی در بازی وجود دارد که در آن با افراد آشنا ملاقات خواهید کرد. ساختار این مراحل نیز به عنوان بخشی از داستان اصلی عمل می کند. همچنین به بازیکن ایده می دهد که ماموریت بتمن در شهر گاتهام چیست و چالش های بزرگی که با آن روبرو است.

تجربه Batman Arkham City را از دست ندهید


پس از اکران سه گانه فیلم مرد عنکبوتی سام ریمی، فیلم های ابرقهرمانی زیادی اکران شدند، اما توجهی که شایسته آن بود نشدند. بسیاری از عناوین ابرقهرمانی پس از نسخه دوم مرد عنکبوتی منتشر شده اند که موفقیت چندانی به دست نیاوردند، اما بتمن آغاز می کند کریستوفر نولان به طرفداران نگاهی اجمالی به یک سه گانه عالی نشان داد. سه گانه بتمن نولان بدون شک تاثیر بسیار زیادی در توسعه فیلم های ابرقهرمانی داشته است. شوالیه تاریکی هنوز هم از نظر بسیاری بهترین فیلم ابرقهرمانی تمام دوران است.

می توان گفت که Batman Arkham City نیز نقشی مشابه برای بازی های ابرقهرمانی ایفا می کند. این بازی اصولی را پایه گذاری کرد که منجر به خلق بازی های موفقی مانند Marvel’s Spiderman شد. بدون سری Arkham، ممکن است شاهد اقتباس‌های بی‌کیفیت مانند اقتباس‌های دهه ۲۰۰۰ باشیم. نزدیک به یازده سال از عرضه Arkham City می گذرد و این بازی هنوز هم یکی از بهترین بازی های تمام دوران است.

این روزها انتظارات از فیلم بتمن مت ریوز با بازی رابرت پتینسون بالاست. شاید این انتظارات باعث شود که ما بخواهیم همه چیز را در مورد بتمن تجربه کنیم. شکی نیست که سری Arkham و به خصوص عنوان Arkham City یکی از بهترین آثاری است که در شوالیه تاریکی قابل تجربه و دیده شدن است. به این نکته نیز اشاره کنیم که استودیوی Rocksteady در حال حاضر مشغول توسعه Suicide Squad: Kill The Justice League است و شایعاتی مبنی بر ادامه داستان Batman Arkham Knight وجود دارد. البته باید منتظر اطلاعات رسمی وارنر و راکستدی باشیم.

[ad_2]

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.