Rockstar Games و تاریخ آمریکا

[ad_1]

هر بار که Rockstar یک بازی جدید منتشر می‌کند، رسانه‌ها غرق می‌شوند که چگونه توسعه‌دهندگان بازی توانسته‌اند سبک جهان باز را دوباره تعریف کنند. همیشه مقالاتی وجود دارد که تأثیر فیلم‌های هالیوودی را بر توسعه بازی‌های Rockstar نشان می‌دهد و یکی دو نفر شاکی می‌گویند که چرا Rockstar محدودیت‌های ممکن و غیرممکن بازی‌ها را تغییر داده است. البته این شاکیان اغلب کسانی هستند که می گویند بازی های ویدیویی مضر است و باعث ایجاد حس خشونت و جامعه پذیری در بیننده می شود.

نکته جالب این است که این پست ها اغلب به عادت های Rockstar در توسعه و انتشار آهنگ ها، یعنی انتشار مداوم بازی هایی که داستان آنها در گذشته اتفاق می افتد، توجهی نمی کنند. با کنار گذاشتن صحبت های معمول در مورد مکانیک بازی، جزئیات و جنبه های فنی و هنری بازی های Rockstar، Rockstar به احتمال زیاد یکی از استودیوهای تاریخی بازی در کنار Firaxis (خالق Civilization)، Paradox (خلق Crusader Kings و Europa Universalis) و حتی یوبی سافت (Assassin’s Creed به عنوان خالق). دیدن مقالات و ویدیوهای این سازندگان به دلیل ایرادات تاریخی آنها مورد انتقاد قرار گرفته است. اما این اتفاق برای Rockstar که بازی‌هایش داستان تاریخ مدرن آمریکا را روایت می‌کند، هرگز اتفاق نیفتاد. این بازی‌ها عبارتند از Red Dead Redemption 2 (بازگویی شده در سال 1899)، Red Dead Redemption (1911)، LA Noire‌ (1947)، GTA: Vice City (1986) و GTA: San Andreas (1992).هر منتقدی که بخواهد داستانی تخیلی تاریخی را مرور کند با هشداری مشابه مواجه خواهد شد: «این داستان با ذهن نویسنده نوشته شده و مبتنی بر واقعیت نیست». نویسنده اصلی Red Dead Redemption 2 از عبارت مشابهی برای خودش استفاده کرد.

[این بازی] می توان آن را در زمان گذشته گفت، اما بر اساس وقایع تاریخی نیست.

دن هاوسر

البته می‌دانیم که داستان‌های تاریخی اغلب تأثیر ویژه‌ای بر نحوه یادآوری شخصیت‌ها و رویدادهای تاریخی دارند. به عنوان مثال، نمایشنامه های شکسپیر، کلئوپاترا و سوم. او نقش مهمی در شهرت ریچارد یا نقش سینمایی نجات سرباز رایان به افتخار D-Day (حمله به نرماندی) داشت. حقیقت همیشه مهمتر از داستان است، اما ما اغلب داستان را بهتر از خود تاریخ به یاد می آوریم.

اگر به اهمیت الهام تاریخی در آثار شکسپیر پی ببریم، آیا نمی توانیم همین کار را برای یک ستاره راک که تنها در سه روز 725 میلیون دلار از یک اثر تاریخی به دست می آورد، انجام دهیم؟ پس چگونه بازی های Rockstar تاریخ آمریکا را بازگو می کنند؟ واضح است که کار این استودیو حکایت از اهمیت جرم و جنایت در تاریخ مدرن آمریکا دارد. با تمرکز بر این موضوع، Rockstar می تواند بازیکنان را در یک تجربه بازی هیجان انگیز غرق کند و علاوه بر این، سازندگان می توانند دو جنبه بحث برانگیز از آمریکای مدرن را نشان دهند: وحشیگری سیستم سرمایه داری و خشونت با سلاح گرم. استفاده از سلاح گرم در تمام بازی های تاریخی Rockstar طبیعی است. اما برای مشاهده این جنبه از نظام سرمایه داری کمی دقت لازم است. چه در RDR2، LA Noire یا GTA، شخصیت های پول دوست بازی مانند Leviticus Cornwall، Leland Monroe یا Avery Carrington از خاطره انگیزترین شخصیت های بازی هستند. تقریباً در تمامی این موارد شخصیت اصلی بازی نقطه مقابل این شخصیت ها و اهداف آنهاست.

این تقابل برای اینکه بازی خودش را نشان دهد مهم است. شخصیت های اصلی بازی معمولا افرادی هستند که از نظر سیستمی بیرون و بیرون در نظر گرفته می شوند. اکنون این سیستم می تواند یک دولت فاسد (مانند مجموعه های RDR و LA Noire) یا گروه ها و افراد قدرتمند و فاسد (GTA) باشد. این جنبه از نگاه به وقایع تاریخی با روایات دیگر در تضاد است. در بیشتر این داستان ها، خواننده یا بازیگر در نقش افرادی قرار می گیرد که قهرمان داستان هستند یا به آنها بسیار نزدیک هستند. مثلاً در Civilization بازیکن نقش حاکمان بزرگ جهان را بازی می کند یا در Assassin’s Creed به داوینچی سلام می کنند و قربانی می کنند.

اگرچه این دیدگاه با دیگر داستان های تاریخی متفاوت است، اما برای خواننده کاملاً قابل درک است و می توان آن را با تاریخ مدرن آمریکا تطبیق داد. تبلیغات یک نامزد مستقل که وعده پاکسازی فساد سازمان یافته را می دهد بیش از یک داستان تخیلی است. LA Noire و Gta: San Andreas با داستان طولانی خود، فساد پلیس را نیز شامل می شد که بیش از هر زمان دیگری مشهود است. راک استار همچنین به نگرانی دیرینه آمریکا در مورد روشنفکران و روشنفکران که خود یک جریان ریشه دار ضد رژیم است، می پردازد. RDR با استاد نژادپرست و معتاد به کوکائین، هارولد مک دوگال وارد میدان شد. معاون شهر همچنین با استفاده از یک ایستگاه رادیویی (VCPR) به این موضوع می پردازد که به طور طنز به نگرانی های فکری که به طور گسترده در NPR مورد بحث قرار می گیرد، می پردازد.

در حالی که تاریخ نگاری Rockstar به سرمایه داری، روشنفکری و خشونت می پردازد، هیچ کار خاصی در مورد نژادپرستی و تعصب جنسی انجام نشده است. در این مورد می توان از مثال RDR استفاده کرد که در آن زنان یا باید به کمک آنها بروند یا در نقش قربانیان آزار قرار می گیرند. مردم محلی مست و خشن به تصویر کشیده می شوند، مکزیکی ها خیانتکار هستند و سیاه پوستان وجود ندارند. گفته می شود تا حدودی این مسائل از الهامات Rockstar، عناوین وسترن نشات می گیرد، و اینکه Rockstar به میل خود این کار را انجام نداده است. البته این در زمان انتشار معتبر نبود و هنوز هم همینطور است. البته به نظر می رسد که راک استار در نسخه دوم کمی سعی کرده این مشکل را برطرف کند، اما کاری که نسخه قبلی انجام داده قابل رفع نیست و در این مورد Rockstar عملکردی مشابه سایر عناوین تاریخی دارد.با توجه به مزایا و معایب بازی های Rockstar، انتظار اینکه دیگران از این بازی ها و برخی کتاب ها و فیلم های محبوب برای تبلیغات چینی خود استفاده کنند، چندان جالب به نظر نمی رسد. البته می توان از داستان بازی برای پوشش برخی از مهم ترین رویدادهای تاریخ آمریکا مانند صنعتی شدن، رونق پس از جنگ، مبارزه با مواد مخدر و مسائل نژادپرستانه در قرن بیستم استفاده کرد. مجدداً در این مورد، RDR2 به دوره تجدید ساختار و تأیید حق رای زنان می پردازد.

بخشی از موضوع رسانه مقایسه بازی ها با الهامات Rockstar است. اگر رسانه ها در مورد تأثیر فیلم قدیمی مانند The Wild Bunch بر راک استار صحبت می کنند، باید در مورد تأثیر بازی های Rockstar بر تاریخ و داستان های تاریخی در آینده نیز صحبت کنیم. با توجه به محبوبیت این بازی ها، تاثیر آن چه بخواهند چه نخواهند خواهد بود.

[ad_2]

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما