SpaceX از ابتدا: از رویای سفر به مریخ تا اینترنت ماهواره ای | دیجیاتو

[ad_1]

این روزها تقریباً همه یک نام دارند فضای X آشنا هستند. پروژه های جاه طلبانه مانند فرستادن انسان به ماه و مریخ، استعمار منظومه شمسی و البته اتصال ستارهجستجوی ارائه اینترنت ماهواره ای در سراسر جهان. با این حال، این شرکت از ابتدا چندان موفق نبود و زمان زیادی طول کشید تا به اینجا برسد. SpaceX دقیقا 20 سال پیش در چنین روزی در 14 مارس 2002 تاسیس شد و به همین دلیل می خواهیم نگاهی کوتاه به تاریخچه این شرکت به مدیریت ایلان ماسک بیندازیم.

کیمبال ماسک می گوید که جاه طلبی های برادرش ایلان ماسک بی پایان است. کیمبال ادعا می کند که ایلان دائماً به حل مشکلات مختلف نیاز دارد و این مشکلات به مرور زمان پیچیده تر می شوند تا توجه ایلان ماسک را به خود جلب کنند. کار فیزیکی و اقتصاد او به ایلان کمک کرد تا برای ماجراجویی های مختلف آماده شود، اما در نهایت قبل از فارغ التحصیلی، دانشگاه را رها کرد و به دنبال کسب و کار خود بود. اما SpaceX دقیقا چه زمانی و چگونه تاسیس شد؟

شکل گیری SpaceX

ایلان ماسک ایده سفر فضایی را با ایده استعمار مریخ و فرستادن انسان به سیارات جدید داشت. اما در آن سال ها عموم مردم تمایلی به سفر به مریخ نداشتند و فناوری های لازم در دسترس و ارزان نبود. ماسک با “مایک گریفین” در سال 2001 مسکو او برای خرید موشک Dnepr سفر کرد، اما قیمت بالای موشک او را منصرف کرد. این منجر به ایده تاسیس اسپیس ایکس به عنوان شرکتی شد که موشک های ارزان قیمت برای سفرهای فضایی بسازد.

ماسک تبلیغاتی

ایلان ماسک قبلاً وب سایت X.com را در سال 1999 و در نهایت به طور مشترک راه اندازی کرده بود پیپل اتفاق افتاد زمانی که eBay شرکت را به قیمت 1.5 میلیارد دلار در سال 2002 خرید، این معامله پنهان شد. 160 میلیون تومان او درآمد کسب کرد و در نهایت تصمیم گرفت اسپیس ایکس، یک شرکت فناوری اکتشاف فضایی را راه اندازی کند.

البته کمک ناسا آنها نقش مهمی در موفقیت آینده اسپیس ایکس داشتند. دو روز قبل از کریسمس 2008، داستان آژانس فضایی ماسک آمریکا تلاش خود را برای ساخت موشک های زیر اعلام کرد: 1.6 میلیارد دلار برای حمل محموله های مورد نیاز ایستگاه فضایی بین المللی بسته بندی شده است. این اولین قرارداد بزرگ SpaceX بود که به بقای شرکت و تسلا منجر شد.

در واقع، تسلا و اسپیس ایکس در سال 2008 ورشکست شدند، اما ماسک با بیش از 20 ساعت کار در روز، سرمایه شخصی خود و قرارداد 1.6 میلیارد دلاری ناسا توانست آنها را نجات دهد.

ماسک برای تشکیل تیم خود به مهندس موشک نزدیک شد.تام مولررفت و از او دعوت به همکاری کرد. مولر پیشنهاد ماسک را پذیرفت و به طور رسمی با اسپیس ایکس شروع به کار کرد. ابتدا شرکت کالیفرنیا مستقر شده است. «گویین شاتول“و”کریس تامپسونTRW و Boeing نیز به SpaceX پیوسته اند تا مسائل را جدی تر بگیرند. اسپیس ایکس در سال 2005 160 کارمند داشت. ماسک شخصا با تمام کارمندان اول شرکت مصاحبه کرد و آن را تایید یا رد کرد. در زیر، نگاهی به مهم ترین فعالیت های اسپیس ایکس در یک بازه زمانی معین خواهیم انداخت.

از 2001 تا 2008

شاهین 1

موشک شاهین 1 این موشک که از نام موشک هزاره فالکون در داستان های جنگ ستارگان گرفته شده است، اولین موشک ساخته شده توسط اسپیس ایکس بود. در آن زمان تنها سه کارمند در شرکت وجود داشت، اما با شروع پشتیبانی آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی ایالات متحده و SpaceX به جای آن، اوضاع به تدریج تغییر کرد. ماهواره های نظامی به مدار فرستاده شد.

فالکون 1 در سال 2006 به فضا پرتاب شد و در اقیانوس سقوط کرد. در سال 2007، فالکون 1 دوباره پرتاب شد، و اگرچه به مدار نرسید، اما اطلاعات زیادی در مورد موشک های پرواز چهار دقیقه ای ارائه کرد که دیگر نمی توان این ماموریت را شکست خورده تلقی کرد. اسپیس ایکس در آن زمان نزدیک به 100 میلیون دلار بدهی داشت، اما سرانجام در سال 2008 برای اولین بار موشک خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. با این حال، هنوز مشکلاتی در مورد موشک و البته کل مجموعه SpaceX وجود داشت. اما با سرمایه گذاری ناسا 278 میلیون دلار شرایط ساخت کپسول فالکون 9 و دراگون تغییر کرده است.

از 2009 تا 2012

شاهین 9

اسپیس ایکس به تمرکز خود روی توسعه فالکون دیگری با موتور 9 ادامه داد. شاهین 9 نام داده شده این موشک بسیار بزرگتر از نسل قبلی بود و می توانست محموله بیشتری را حمل کند. ایلان ماسک عملیات شرکت را به یک پایگاه نظامی منتقل کرد، اما ضمانت‌های زیادی برای اثبات اینکه این محصول به سرنوشت اولین پرواز فالکون 1 دچار نخواهد شد، ارائه کرد.

اسپیس ایکس در می 2010 اولین شلیک فالکون 9 را با موفقیت به فضا پرتاب کرد، اما تنها مشکل این بود که کپسول دراگون به دلایل نامعلومی زمانی که به مدار رسید شروع به چرخش کرد. در دسامبر همان سال، این شرکت ماموریت دیگری را برای بازگرداندن کپسول خود به زمین انجام داد. این عملیات با موفقیت انجام شد و اسپیس ایکس اولین شرکت خصوصی بازگشت که فضاپیما را به مدار فرستاد و به زمین بازگرداند. پس از این رویداد، SpaceX برنامه های آینده خود را اعلام کرد.

البته موشک های اسپیس ایکس در این سال ها چندین بار منفجر شدند و این روند در سال های بعد نیز ادامه یافت.

از 2012 تا 2015

اسپیس ایکس در مورد دو موشک جدید Grasshopper و Falcon Howe صحبت کرد. ملخ طوری طراحی شده است که به صورت عمودی روی زمین فرود آید. ناسا همچنین به این شرکت اجازه داد محموله را به ایستگاه فضایی بین المللی حمل کند. SpaceX در سال 2012 به ایستگاه فضایی فرستاده شد تا اولین شرکت خصوصی باشد که ایستگاه فضایی دارد. بار تحویل داده شده. این شرکت همچنین اولین شرکت خصوصی بود که در سال 2013 وارد مدار شد. ماهواره ارسال شد. البته در همان سال و حتی سال 2015، موشک های اسپیس ایکس چندین بار در حین پرتاب و فرود منفجر شدند.

گرسهاپر
گرسهاپر

موشک گرسهاپر هرگز برای سفرهای فضایی طراحی نشده بود. این موشک فقط باید به ارتفاعات بالا در مدار زمین برود و به صورت عمودی فرود بیاید. Grasper Hopper on the Highs در آوریل 2013 250 متر بالا رفت و توانست به صورت عمودی پایین بیاید. این کار بارها مورد آزمایش قرار گرفته است و Grasshopper موفقیت های خود را تکرار می کند.

شاهین هوی دیگری موشکی بود که از ترکیب سه تقویت کننده فالکون 9 ساخته شده بود. در این موشک موتور سوخت متان رپتور و تعدادی فناوری استفاده می شود که موشک ها را قابل استفاده مجدد می کند. هدف این موشک فرستادن انسان به مدار زیر زمین بود، اما ماموریت بعداً به سیستم پرتاب استارشیپ منتقل شد.

SpaceX نیز یک پروژه است. اژدها 2 این یک نسخه اصلاح شده از کپسول اژدها بود که می توانست هفت فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد. ماموریت «اژدهای سرخ» عملیات دیگری بود که در آن شرکت برنامه ریزی کرد توانایی خود را برای فرود روی مریخ آزمایش کند. در همین حال، طراحی موتورهای SpaceX تغییر کرده است و این شرکت نیز تغییر کرده است. سوخت تولید یک ویژگی بر اساس متان انجام شد.

ایلان ماسک و تیمش سپس پلتفرم دریایی Dragonfly را برای فرود نسل بعدی Grasshoppers ساختند. موشک اسپیس ایکس در اولین تلاش بر روی سکو سقوط کرد، اما به دلیل اندازه بسیار کوچک سکو، سقوط موفقیت آمیز بود.

از 2015 تا 2020

کشتی فضایی

یکی از مهمترین پروژه های موشک فضایی X کشتی فضایی سرانجام تحقق رویای ماسک در سفر به مریخ. این موشک با بدنه خود طراحی بسیار زیبایی دارد. فولاد ضد زنگ با این حال، استفاده از آن مشکلات زیادی را به همراه داشت. تامین سوخت یکی از مهم ترین چالش ها در طی مسافت زمین تا مریخ است.

یکی از راه حل های این شرکت پرتاب دو موشک به طور همزمان بود. یکی از این موشک ها قرار بود سوخت دیگری را حمل کند. استارهاپر این اولین تقویت کننده موشک در برنامه Starship بود سوپر هوی با 33 موتور رپتور سوار شد و به فضا راه یافت. پس از خروج از بوستر، موشک با سه موتور “وکیوم رپتور” به دور خود می چرخد ​​تا بوستر را به زمین بازگرداند. چهار ماموریت اول Starhapper ناموفق بود.

در همین حال، ایلان ماسک گفت که این شرکت می تواند علاوه بر مریخ، سفر به زحل را نیز فراهم کند. البته مثل همیشه او نسبت به زمان انجام ماموریت های خود بسیار خوش بین بود و هنوز مشخص نیست چه زمانی می توانیم انتظار فرود Starship روی مریخ را داشته باشیم.

اسپیس ایکس تسلا رودستر

SpaceX اولین پرواز Falcon Hui خود را در 6 فوریه 2018 انجام داد و یک تسلا رودستر او با مردی به نام “مرد ستاره” گل زد. دومین پرتاب موشک در 11 آوریل 2019 انجام شد و هر سه تقویت کننده با موفقیت به زمین بازگشتند. فالکون هوی سومین پرتاب خود را در 25 ژوئن 2019 انجام داد و موفقیت آن اسپیس ایکس را قادر ساخت تا مجوزهای لازم را برای این برنامه دریافت کند.پرتاب فضایی امنیت ملی» (NSSL).

ایلان ماسک برنامه بلندپروازانه دیگری برای ارائه اینترنت ماهواره ای به جهان به ویژه مناطق دور افتاده داشت. در 23 می 2019، شرکت وی سرانجام اولین ماهواره های خود را تحت پروژه ای به نام پرتاب کرد اتصال ستاره به مدار پایین تر زمین فرستاده شد. 60 عدد از این ماهواره ها وجود داشت، اما اسپیس ایکس قصد داشت در مجموع 12000 ماهواره را به مدار زمین بفرستد. این تعداد بعداً به 30000 افزایش یافت. هدف ماسک در پروژه Starlink ایجاد جریان های درآمدی برای تامین مالی پروژه ارسال انسان به مریخ بود.

2020 تا کنون

باب بنکن و داگ هرلی

شاید جذاب ترین لحظه در تاریخ اسپیس ایکس، 30 می 2020 باشد، زمانی که “داگ هرلی” و “باب بنکن” آواز خواندند. اولین ماموریت سرنشین دار این شرکت از طریق کپسول دراگون به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده شد. این اتفاق اولین بار توسط یک شرکت خصوصی گزارش شد و تیتر خبر همه خبرگزاری های دنیا شد.

SpaceX در یک ماموریت در ماه مه 2021 کشتی فضایی SN15 این اولین بار است که یک فضاپیمای استارشیپ را با موفقیت به ارتفاع 10 کیلومتری فرستاده و آن را به زمین بازگرداند. SpaceX نیز تقویت کننده نامیده می شود سوپر هوی اعلام کرد که ظرفیت حمل 100 تن محموله به زیر مدار زمین را دارد. این شرکت اعلام کرد که می خواهد از موشک استارشیپ برای انتقال انسان به ماه و ایجاد پایگاهی روی ماه استفاده کند. Super Hui BN4 و Starship SN20 قرار است اولین پرواز فضایی خود را در اوایل سال 2022 انجام دهند. با این حال، ممکن است تاخیر در این برنامه وجود داشته باشد.

برنامه شروع پروژه های مختلفی را پوشش می دهد. یکی از آنها “سیستم فرود انسان(HLS) می خواهد فضانوردان را روی ماه فرود بیاورد. این پروژه بخش مهمی از برنامه آرتمیس ناسا است که هدف آن بازگرداندن انسان به ماه است. آژانس فضایی ایالات متحده سال گذشته اسپیس ایکس را برای ساخت این سیستم بر اساس قراردادی 2.9 میلیارد دلاری سفارش داد.

سیستم فرود انسان اسپیس ایکس

اسپیس ایکس اکنون قصد دارد یک تاجر ژاپنی را استخدام کندمایزاوا یوساکو» سفر به دور ماه با چند نفر دیگر در اولین ماموریت مدنی خود. ایلان ماسک نیز سال ها می خواهد 2025 مردم سرود فرستادن. این شرکت همچنین به پرتاب ماهواره های استارلینک به مدار ادامه می دهد و علیرغم برخی انتقادات به توسعه برنامه اینترنت ماهواره ای خود ادامه می دهد.

علاوه بر این، در ماه می سال گذشته اعلام شد که تام کروز می خواهد اولین فیلم بلند خود را در فضا با همکاری اسپیس ایکس و ناسا بسازد. این وظیفه با کمک یک ابتکار فراخوانی می شود. فضای بدیهی انجام خواهد شد، اما نمی دانیم چه زمانی باید منتظر آن باشیم.

ارزش مالی SpaceX

مقر SpaceX

SpaceX در 10 سال اول فعالیت خود 1 میلیارد دلار سرمایه برداشته شده در ژانویه 2015، در ازای 8.333 درصد از سهام این شرکت، این شرکت یک میلیارد دلار سرمایه دیگر از گوگل و فیدلیتی دریافت کرد و ارزش آن را به صفر رساند. 12 میلیارد دلار برای رسیدن به. اگرچه تصور می شود این سرمایه گذاری مربوط به پروژه Starlink باشد، گوئینت شاتل در مارس 2015 اعلام کرد که سرمایه گذاری های آن محدود به پروژه جهانی وب نیست.

در سال 2020، شرکت سعودی IHC حدود 94 درصد از Falcon CI IV LP را خریداری کرد که در آن در SpaceX سرمایه گذاری کرد. پس از این خرید، ایلان ماسک توانست 850 میلیون دلار دیگر به دست آورد. تا مارس 2021 SpaceX تقریباً ارزش دارد. 74 میلیارد دلار آمد

البته همانطور که در طول مقاله گفتیم، اسپیس ایکس قراردادهای بی شماری با شرکت ها و سازمان های دولتی امضا کرده است که ارزش میلیاردها دلاری دارند و دارایی های بالقوه این شرکت فضایی را تشکیل می دهند.

[ad_2]

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکورGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاه
تماس با ما