TSMC تولید تراشه های پیشرفته 90 نانومتری را از سه ماه پیش آغاز خواهد کرد – Zomit


TSMC و سامسونگ تنها شرکت هایی هستند که به تولید تراشه های مبتنی بر فرآیند نانومتری نزدیک شده اند. TSMC تصمیم گرفته است که از ترانزیستورهای FinFET در فرآیند سه نانومتری خود استفاده کند و سامسونگ قصد دارد از معماری GAA (Gate all Around) برای این کار استفاده کند. به گزارش وب سایت Wccftech، مورگان استنلی اعلام کرد که برنامه های TSMC برای تولید تراشه های سه نانومتری را به مدت سه ماه به تعویق انداخته است.

به گزارش VonArna، مورگان استنلی می گوید راندمان تولید نسخه پیشرفته فرآیند نانومتری TSMC N3e فراتر از انتظارات بوده است و ممکن است این شرکت زودتر از زمان برنامه ریزی شده از این فرآیند استفاده کند. بخشی از این گزارش توسط کاربری به نام RetiredEngineer در توییتر منتشر شده است. به گفته مورگان استنلی، TSMC احتمالاً تولید انبوه تراشه های مبتنی بر فرآیند نانومتری (N3e) را از سه ماهه دوم سال جاری به جای سه ماهه سوم آغاز خواهد کرد.

به گفته مورگان استنلی، فرآیند نانومتری پیشرفته TSMC، N3e، دارای چگالی منطقی حدود 8 درصد کمتر از نسخه اصلی این فرآیند است و تعداد EUV ها چهار برابر کمتر است. EUV از نور ماوراء بنفش برای کمک به ایجاد الگوهای روی ویفر استفاده می کند. با توجه به تعداد ترانزیستورهایی که امروزه در داخل یک تراشه قرار می گیرند، این مدل های مدار باید به اندازه پرتوهای تشکیل دهنده آنها باریک باشند.

رسانه های تایوانی در ابتدا کارایی تراشه های کرونومتر TSMC را به عنوان یک شایعه گزارش کردند. این بدان معنی است که تعداد تراشه هایی که در کنترل کیفیت ویفر ناموفق هستند بسیار زیاد است. گزارشی به شایعاتی اشاره می کند که برخی از مشتریان TSMC تصمیم گرفته اند به دلیل کارایی پایین آنها در تراشه های سه نانومتری، به سراغ چیپ های مبتنی بر فرآیند پنج نانومتری بروند.

پیشبرد برنامه تولید تراشه‌های فرآیند مبتنی بر کروماتوگرافی پیشرفته N3e هیچ تأثیری بر تولید فناوری فرآیند مبتنی بر تراشه (N3) نخواهد داشت. انتظار می رود TSMC تولید تراشه های سه نانومتری را در سه ماهه سوم سال جاری آغاز کند و عرضه این تراشه ها برای مشتریان در سه ماهه اول سال 2023 آغاز خواهد شد. البته، ما انتظار نداریم محصولاتی که از فناوری TSMC N3 یا N3e یا پردازنده‌های مبتنی بر نود سامسونگ 3GAE استفاده می‌کنند تا سه ماهه سوم یا چهارم سال 2023 عرضه شوند.

مدیرعامل TSMC دکتر. CC در یک کنفرانس اخیر گفت که عملکرد، قدرت و کارایی در فرآیند N3e در مقایسه با N3 بهبود یافته است. در حالی که TSMC همچنان برترین سازنده تراشه در جهان است، رقیب اصلی این شرکت با مشکل مواجه است. بر اساس گزارش های اخیر، تحقیقات مربوط به تقلب در واحد تراشه سامسونگ آغاز شده است. زیرا برخی از کارکنان این شرکت در رسانه های کره ای متهم به اغراق در کارایی تراشه های پنجاه نانومتری هستند.

مقالات مرتبط:

دلیل سامسونگ برای اغراق در راندمان پردازش چهار نانومتری خود این بود که همه چیز درباره این شرکت خوب به نظر برسد. اما بودجه ای که باید برای بهبود عملکرد واحد تراشه سامسونگ استفاده می شد از بین رفت. به عنوان مثال، راندمان گره چهار نانومتری غول فناوری کره ای حدود 35 درصد کمتر از راندمان گره چهار کیلومتری TSMC بود. اپلیکیشن‌ها و اعداد عملکرد ناامیدکننده، کوالکام را بر آن داشته تا موقعیت خود را تغییر دهد و تولید پردازنده‌های پرچمدار نسل بعدی AP خود (نسل دوم اسنپدراگون 8) را به جای سامسونگ به TSMC برون سپاری کند.

راندمان پایین می تواند منجر به کمبود تراشه های خاص از یک شرکت تراشه خاص شود. ترکیب این موضوع با کمبود جهانی تراشه مشکلاتی را برای صنعت رقابتی تراشه ایجاد خواهد کرد. کوالکام برای تولید پردازنده های اسنپدراگون 855 و 855 پلاس به TSMC روی آورد. اما وظیفه ساخت اسنپدراگون 865 و 856 پلاس همچنان بر عهده سامسونگ است.

سال گذشته سامسونگ اسنپدراگون 888 را درست مانند نسل امسال اسنپدراگون 8 تولید کرد. کوالکام به دلیل ضعف سامسونگ در تولید تراشه تغییر مسیر داد. غول فناوری کره ای اکنون باید با رسوایی بیش از حد برآورد نرخ بازده فرآیند چهار نانومتری و سرمایه از دست رفته در واحد مقابله کند.

هنگامی که مشتری بزرگی مانند کوالکام دیگر نمی تواند به ارقام عملکرد سامسونگ برای فرآیندهای پردازش پیشرفته اعتماد کند، تنها گزینه ای که برای شرکت باقی می ماند تغییر به TSMC است.

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances